Ознака: споменик

Арсовска за повторно поставување на споменикот на Ќосето: Нема да дозволиме...

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска достави иницијатива до Советот на Град Скопје за повторно поставување на спомен обележјето на македонскиот револуционер Андон Лазов...

​Во Кисела Вода поставен споменик на загинатиот бранител во Диво насеље...

Со свечена церемонија, градоначалникот Орце Ѓорѓиевски заедно со семејството на загинатиот бранител во битката против тероризмот во Куманово, Љубиша Аранѓеловиќ, денес ја открија неговата...

Семакедонски собир во Мелник пред споменикот на Јане Сандански

По повод 108-годишнината од убиството на македонскиот револуционер, вчера се одржа семакедонски собир пред споменикот на пиринскиот цар Јане Сандански во Мелник, Бугарија, во...

Одблежан Денот на космонаутиката пред споменикот на Јуриј Гагарин во Скопје

Пред споменикот на Јуриј Гагарин во скопската општина Карпош, Амбасадата на Руија во Македонија го одбележа Денот на космонаутиката. Амбасадорот на Русија, Сергеј Баздникин, истакна...

Општина Аеродром бара споменикот на Ќосето да биде поставен во Ново...

Општина Аеродром донесе одлука за поставување на споменикот на Андон Јанев – Ќосето во населбата Ново Лисиче, со поддршка на советниците на ВМРО ДПМНЕ...

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска почнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје. Од општина Центар, за „Макфакс“ потврдија дека до...

Напукна бистата на народниот херој „Мирко Милески“ во гимназискиот двор во...

Бронзената биста на народниот херој „Мирко Милески-Урош“ поставена на постамент во гимназискиот двор во Кичево, поради забот на времето напукнала, и постои ризик да...

Вандализиран споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк

Непознати сторители денеска го вандализирале споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје, информира МИА. Со спреј во неколку бои исчкртан е постаментот на...

Комунална тврди дека таа го исчистила споменикот на Гоце Делчев, а...

Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ ги оцени како невистинити објавите на, како што рече, извесни провокатори чии фотографии осамнаа интернет дека го чистеле споменикот на...

Бугарско знаме на споменикот на Гоце Делчев во Скопје во новата...

Бугарско знаме беше поставено на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје во петокот од страна на активисти на бугарската „Фондација Македонија“,...