Ознака: Солун

Во Солун разбиена мрежа за шверц на дрога, пронајдени 324 килограми...

Грчката полиција заплени 324 килограми кокаин и уапси три лица осомничени дека планирале да ја мешаат дрога со други супстанци и да ја продаваат. Се...

Од утре во Солун излегување од дома само со СМС-порака

Грчките власти објавија дека северните грчки градови Солун и Серес ќе бидат целосно затворени во период од 14 дена. Мерките ќе стапат на сила од...

Се запали авион со 164 патници и принудно слета во Солун

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во леталото избило пожар, соопштија...

Теона Митевска со своj филм на Филмскиот фестивал во Солун

ТИФФ покани 11 режисери да снимаат 11 кратки филмови во нивните куќи, коментирајќи ја на тој начин новата реалност во која живееме сите. Главната...

Димитров: Март ќе биде тест за геополитичките амбиции на ЕУ

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, денес во Солун учествуваше на конференцијата на...

Димитров во Солун на конференција посветена на европската перспектива на Западниот...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре во Солун, ќе учествува на конференцијата на високо ниво посветена на европската перспектива на Западниот Балкан „Од...

Еврејскиот имот стана имот на грчките фашисти!

Седумдесет и петгодишнината од затворањето на Аушвиц како повод: Како е извршен геноцидот врз Евреите во Солун (2) Пишува: Блаже Миневски Според истражувањето на проф. д-р...

Трагедијата во Грција меѓу најужасните во историјата на човештвото

Како е извршен геноцидот врз Евреите во Солун (1) Солун, „градот мајка на Израел“ или „Ерусалим на Балканот“, како што го нарекувале Евреите, пролетта 1943...

Маж во карантин во Солун поради сомнежи дека е заразен со...

Маж на возраст од 62 години е задржан во болницата во Солун под сомнение дека е заразен со коронавирус. Ова е ваков случај во...

Дебатата за слободата на творештвото никогаш не е завршена

ГОРАН РАДОВАНОВИЌ, ФИЛМСКИ РЕЖИСЕР Стојан Синадинов, специјално за „Нова Македонија“ од Солун Кога првпат го запознав српскиот филмски режисер Горан Радовановиќ на фестивалот на филмската камера „Браќа...