Ознака: Солун

Кристина Зимбакова изложува на универзитетот „Аристотел“ во Солун

Самостојна изложба на уметницата Кристина Зимбакова е отворена на универзитетот „Аристотел“ во Солун, Грција. Ликовната изложба се одржува во рамките на меѓународниот симпозиум „Силвија...

Потрага по лажна докторка која во Солун земала 3.000 евра за...

Полицијата во Солун трага по 47-годишна жена која лажно се претставила како докторка пред брачна двојка наплаќајќи им 3.000 евра за „терапија“ против коронавирусот...

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните дождови. Како што пренесуваат...

Во Солун отворени глобалните центри на „Фајзер“ за дигитална иновација и...

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и претседателот и извршен директор на „Фајзер3 Алберт Бурла, денеска во Солун, свечено, на дигитален начин ги отворија двата глобални...

Полициски час и забрана за музика во Солун, Халкидики и Лариса

Грција ќе воведе ноќен полициски час и ќе забрани музика во барови, кафулиња и ресторани во Солун, нејзиниот втор по големина град, по зголемувањето...

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западниот Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана на алтернативниот министер во грчкото...

Скопски хотел во кој се собирала европската интелигенција

Скопски легенди Во „Турати“ се изнесувале „решавачки мислења за иднината на Македонија“. По Италијанецот што бил сопственик, на почетокот на 20 век хотелот го презел...

Пожар избувна во шума над Солун

Шумски пожар, што избувна денескa на падините над Солун, е ставен под контрола и веќе нема активен фронт, објави противпожарната единица. Пожарот стивнува, рекоа тие,...

Уживајте во победата, си ја заслуживте

Јани Бојаџи Мене, драги мои, и оваа недела не ме напуштаат прашањата, кои се длабоки и лични. Зошто го правам ова? Што ми треба сето...

Автомобил на македонскиот конзулат запален во Солун

Автомобил на македонскиот дипломатски конзулат рано утрово е запален во Солун, објави „Грик сити тајмс“. Автомобилот бил полиен со запаллива материја и потоа запален, по...