Ознака: Солун

Македонскиот Ден на независноста одбележан во седиштето на грчките НАТО –...

Со интонирање на македонската химна и кревање на македонското знаме, во присуство на дипломатскиот кор, во седиштето на грчките НАТО-сили за брзо распоредување во...

Обилните дождови предизвикаа поплави во Солун и на Халкидики

Обилните дождови предизвикаа проблеми во Солун и во реонот на Муданија, на полуостровот Халкидики, изјави директорот на Службата за цивилна заштита на регионот Централна...

Симон Трпчески со оркестарско деби во Солун

Македонскиот пијанист Симон Трпчески ја затвори сезоната на Државниот филхармониски оркестар на Солун. Во Церемонијалната сала на универзитетот „Аристотел“, под диригентската палка на маестро...

Координираната акција резултира со заплена на 161 килограм кокаин во Солун

Македонската полиција активна во заедничка меѓународна полициска операција Македонската полиција викендов успешно реализира заедничка операција на недозволена трговија со кокаин, при што во Солун се...

Екстремистите од „Златна зора“ не ги разбираат пораките на Андреевски

Секогаш потенцирам дека уметноста не познава граници и дека нејзиниот јазик е универзален, кажа за дописничката на МИА од Атина ликовниот уметник Сергеј Андреевски...

Маскирани хулигани на „Златна зора“ упаднале на изложбата на Андреевски во...

Со маски, капчиња и качулки за да ги скријат нивните лица, група членови на „Златна зора“, која со судска одлука е криминална организација, упаднаа...

Ослободен полицаецот што застрела 16-годишно момче во Солун

Полицаецот, кој е обвинет дека смртно застрела 16-годишен Ром за време на полициска потера во Солун, денеска беше ослободен и забранет му е излез...

Во вчерашните протести во Солун и Атина уапсени вкупно десет лица

За време на протестите во Солун и Атина што вчера се одржаа во рамките на генералниот штрајк во Грција, според грчката полиција, уапсени се...

Сарказам, ентузијазам, иредентизам или дипломатски аматеризам

ЈАВНИОТ ИСТАП НА РАМА НА САМИТОТ НА ПРОЦЕСОТ ЗА СОРАБОТКА НА ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА (ПСЈИЕ) ВО СОЛУН Сѐ УШТЕ СЕ КОМЕНТИРА Според нашите соговорници, сѐ што...

Инциденти меѓу полицијата и студенти во Солун

Студент е сериозно повреден, а според дел од грчките медиуми го загубил слухот на едното уво, откако бил удрен со шок бомба од полицијата...