Ознака: Совет на Европа

Џафери: Вистинско време е сите политички партии кои се за евроинтеграција,...

По 17 години чекање, влегуваме во финалната фаза на процесот на пристапување. Го отпочнавме скринингот со Европската унија и веќе се наоѓаме во поодмината...

Радев и Јотова го користат членството на Бугарија во ЕУ за...

Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во Советот на Европа укажа на отсуството на права за Македонците во Бугарија. Тој ги обвини бугарскиот претседател Румен...

Русија ќе одговара за војната против Украина, порачаа европските лидери

Лидерите на бројни европски земји, главно од ЕУ, ветија на самитот на Советот на Европа (СЕ) во Исланд, дека Русија ќе одговара за војната...

Не може некој да гласа против Србија и да каже дека...

По изјаснувањето за прием на Косово во Советот на Европа Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека надворешната политика на Србија сигурно ќе доживее...

Македонците од Бугарија гледаат надеж во спроведување на пресудите од Стразбур

Порача Александар Николоски во Советот на Европа Една земја-членка Бугарија не е посветена на своите обврски како членка на Советот на Европа. Бугарија со години...

Советот на Европа бара Македонија да ги осигури правата на Ромите,...

Комитетот на министрите на Советот на Европа, усвои резолуција за спроведувањето на Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства од Македонија, во која,...

САД го блокираа влезот на Косово во Советот на Европа, објави...

Министерствата за надворешни работи на одредени европски земји, кои се членки на Советот на Европа, добија нота од амбасадите на САД. Во нотата се вели...

Советот на Европа бара специјален суд во Хаг за гонење на...

Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) во четвртокот едногласно побара формирање на специјален меѓународен кривичен суд во Хаг за кривично гонење на руските...

Бугарија не ги почитува јазичните и културните права на Македонците, истакна...

Мислам дека ова е многу важна дебата што ја имаме вечерва. Оваа дебата ќе го постави патот на Советот на Европа за периодот што...

Путин достави нацрт-закон до руската Дума за раскинување на договорот со...

Рускиот претседател Владимир Путин достави до Државната Дума нацрт-закон за раскинување на меѓународните договори на Советот на Европа, кои се однесуваат на Русија. Според руски...