Ознака: Совет на Европа

Советот на Европа ја суспендира Русија од своите редови

Советот на Европа денеска ја почна процедурата за суспендирање на членството на Русија во оваа органзиација, изјави полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Русија е членка на...

Советот на Европа побара од Русија веднаш да го ослободи Навални

Советот на Европа денеска побара од Русија веднаш да го ослободи опозицискиот лидер Алексеј Навални, еден ден откако руското правосудство ги прогласи противниците на...

Советот на Европа ќе учествува во набљудувањето на изборите за Државната...

Претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), Хендрик Демс, во писмо до претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин, ја прифати неговата покана...

Советот на Европа ѝ наложи на Бугарија да не ги забранува...

Советот на Европа ја предупреди Бугарија дека не може да ги забранува здруженијата на македонското малцинство. Во соопштението кое е објавено на интернет-страницата на Советот,...

Над три милиони заболени од коронавирус во Европа

Европа го премина прагот од три милиони заразени со коронавирусот, а состојбата на американскиот континент е особено загрижувачка. Во светот од коронавирус починале вкупно 627.307...

Лајчак назначен за специјален претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина

Советот на Европа го назначи Мирослав Лајчак за специјален претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина и за други регионални прашања во...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ со награда од Советот на...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ја доби престижната „Одисеј“ - награда за Човекови права на Советот на Европа...

Џафери на Европската конференција на Совет на Европа во Стразбур

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе учествува на Европската конференција на претседатели на парламенти на Парламентарното собрание на Совет на Европа во Стразбур,...

Поранешна министерка од Хрватска е нов генерален секретар на Советот на...

Поранешната хрватска министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ-Буриќ, официјално ја презеде функцијата генерален секретар на Советот на Европа. Таа е втора жена и прв политичар...

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе „Дојче веле“. Украина не...