Ознака: Совет на Европа

Бугарија не ги почитува јазичните и културните права на Македонците, истакна...

Мислам дека ова е многу важна дебата што ја имаме вечерва. Оваа дебата ќе го постави патот на Советот на Европа за периодот што...

Путин достави нацрт-закон до руската Дума за раскинување на договорот со...

Рускиот претседател Владимир Путин достави до Државната Дума нацрт-закон за раскинување на меѓународните договори на Советот на Европа, кои се однесуваат на Русија. Според руски...

Бугарија да дозволи регистрација на здруженија на македонското малцинство, бара комитетот...

Бугарија повеќе да не го одбива регистрирањето на здруженија кои имаат за цел „признавање на македонско малцинство во Бугарија“, врз основа на мотиви кои...

Македонија постигна напредок во правната заштита на малцинствата, но потребни се...

Македонија постигна значителен напредок во правната заштита на правата на припадниците на националните малцинства преку подобрување на нејзините политики во согласност со Рамковната конвенција,...

Советот на Европа ја повика Москва да обезбеди „одржливи хуманитарни коридори“

Советот на Европа, чувар на владеењето на правото на континентот, повика на воспоставување „одржливи хуманитарни коридори“ во Украина и ја повика Москва да стави...

Советот на Европа ја суспендира Русија од своите редови

Советот на Европа денеска ја почна процедурата за суспендирање на членството на Русија во оваа органзиација, изјави полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Русија е членка на...

Советот на Европа побара од Русија веднаш да го ослободи Навални

Советот на Европа денеска побара од Русија веднаш да го ослободи опозицискиот лидер Алексеј Навални, еден ден откако руското правосудство ги прогласи противниците на...

Советот на Европа ќе учествува во набљудувањето на изборите за Државната...

Претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), Хендрик Демс, во писмо до претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин, ја прифати неговата покана...

Советот на Европа ѝ наложи на Бугарија да не ги забранува...

Советот на Европа ја предупреди Бугарија дека не може да ги забранува здруженијата на македонското малцинство. Во соопштението кое е објавено на интернет-страницата на Советот,...

Над три милиони заболени од коронавирус во Европа

Европа го премина прагот од три милиони заразени со коронавирусот, а состојбата на американскиот континент е особено загрижувачка. Во светот од коронавирус починале вкупно 627.307...