Ознака: ситуација

Песков: Ситуацијата околу нуклеарната централа е ризична и напната

Ситуацијата околу нуклеарната централа Запорожје е напната поради високиот ризик од акти на саботажа на режимот во Киев, изјави на прес-конференција портпаролот на рускиот...

САД и Европа итаат да се реиндустријализираат, што прави Македонија?

Економските кризи на глобално ниво различно ги погодуваат земјите и ја откриваат ранливоста на националните економии, и на големите, а особено на помалите и...

Ситуацијата во делови од Нагорно-Карабах останува напната

Ситуацијата во некои делови од фронтот во зоната на конфликт околу Нагорно-Карабах останува напната, објави денеска Министерството за одбрана на Азербејџан, пренесува ТАСС. - Општата...

Се бара вин-вин ситуација за економијата и за здравството

НОВИТЕ МЕРКИ НИЗ ПРИЗМАТА НА ЕКОНОМИСТИТЕ И НА ДОКТОРИТЕ Владата ги намали рестриктивните мерки за ограничување на движењето во битката со пандемијата предизвикана од ковид-19....

Коронавирусот во Турција би можел да однесе над 150.000 животи, тврди...

Турски професор кој се фокусира на здравствените системи предупреди дека до 600.000 луѓе би можеле да умрат во Турција од коронавирусот поради недостиг од...

Бројката на заразени од коронавирус во Македонија се искачи на 76

Вкупниот број дијагностицирани пациенти со коронавирус се искачи на 76, откако попладнево се дијагностицирани уште шест лица позитивни на коронавирус, соопштија од Министерството за...

УЕФА: Внимателно ја следиме ситуацијата и во контакт сме со СЗО

Од УЕФА инсистираат на тоа дека не добиле никакви барања од национални федерации за одложување на турнирот за 2021 година, нарекувајќи ги наводите „целосно...

Пресметка кај Сарај: Едно лице е застрелано при обид да смири...

Вчера во селото Арнакија, скопско, на влезот пред угостителски објект, Е.Ј.(21) од село Буковиќ, скопско, пукал со пиштол во Н.З.(35) од селото Бојане. МВР јави...

Чавушоглу и Лавров разговараа телефонски за ситуацијата во Сирија

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу и неговиот руски колега, Сергеј Лавров разговараа телефонски за ситуацијата во Сирија, изјави за „ТАСС“ извор од...

Нападите нема да ја сменат ситуацијата во Сирија

Западната интервенција, практично, нема шанси да го смени воениот баланс на моќта во време кога Асад е во најсилна позиција од почетокот на конфликтот...