Ознака: сертификати

Сали: 60 отсто од болниците се веќе полни, рано е да...

Според министерот, се уште е рано да се зборува за укинување на ковид-сертификатите, зашто нивото на вакцинација на населението во земјава е многу помала...

Промени во правилата за патување во Грција – четири опции за...

Предусловите за патување во Грција се продолжени за уште една седмица, а единствената промена се однесува на оние кои прележале ковид-19 и потврдата повеќе...

EK предлага ковид-сертификатите да не важат подолго од девет месеци

Европската комисија денеска предложи дигиталните ковид-сертификати да важат девет месеци по добивањето на препорачаните дози на вакцината против ковид-19. Комисијата го претстави предлогот за препораки...

Сертификатите за вакцинација се валидни и не се повлечени од употреба

Министерството за здравство информира дека во текот на вчерашниот ден, граѓаните кои имаат генерирано EU сертификат за вакцинација преку vakcinacija.mk треба преку веб порталот...

Србија воведува ковид-сертификати

По вчерашната седница на кризниот штаб во Србија, премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, соопшти дека од оваа сабота, 23 октомври, од 22 часот навечер,...

Зелени сертификати за домаќинствата што штедат енергија

Индивидуалните домаќинства за домување, заедници на сопственици и приватни установи што имаат инсталиран систем за греење на обновливи извори на енергија (ОИЕ), може да...

Криминалците најдоа нов модус операнди во пандемијата

Феноменот со лажните тестови за утврдување на инфекцијата од ковид-19, освен во Македонија, е проблем и во странство каде што исто така се фалсификуваат...

Само со „Ковид сејф тикет“ ќе се влегува во ресторани, дискотеки...

Од октомври во Брисел, Белгија, за влез на јавни места и собири ќе биде потребен доказ за вакцинација, прележан ковид или негативен ПЦР-тест. Сертификатот што...

Зошто ковид-пасошите можат да предизвикаат застој во трансферот на патници?

Граничните премини, аеродромите и пристаништата ќе функционираат побавно од времето пред пандемијата, бидејќи слабата координација помеѓу земјите околу употребата на дигиталните т.н. ковид-пасоши временски...

Дваесет и пет лиценцирани негуватели ќе се грижат за старите лица...

По тримесечна теоретска и практична обука, денеска во Битола на 15 негуватели им беа доделени сертификати, со кои се потврдува дека истите се лиценцирани...