Ознака: семејство

Слика украдена од нацистите вратена на еврејско семејство

Уметничкото дело што нацистите го украле од еврејска двојка за време на Втората светска војна им беше вратено на нивните наследници. Кралскиот музеј за...

Домашна слава – македонска традиција и закрилник на целото семејство

Што е домашна, слава, а што именден? Како се празнува? Од кога домашните слави се практикуваат во православната црква? Секој верник има различен приод во...

Црногорско семејство улови туна тешка 266 килограми

Семејството Рафаиловиќ од Црна Гора деновиве имаше несекојдневен улов - туна тешка 266 килограми. Овој примерок, како што велат, ги надминува црногорските рамки. Интересно е...

Се менува сликата за традиционалното хрватско семејство

Во Хрватска се очекува во наредниот период да продолжи европскиот тренд за зголемување на бројот на децата што растат и се воспитуваат од еден...

Филипче вети вработување за семејството на Верица

Министерот за здравство Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска остварил средба со семејството на Верица, младата девојка која трагично го загуби животот,...

„Семејство“ е серија за последните 48 часа пред апсењето на Милошевиќ

Годинава се навршуваат две децении од апсењето на Слободан Милошевиќ, некогашен претседател на Србија и на Сојузна Република Југославија. На овој настан потсетува телевизиската...

Обезбедено сместување за семејството од Гостивар чиј стан изгоре во пожар

Во врска со денешниот случај во Гостивар кога во пожар што изби во стан загина седумгодишно дете, од министерството за труд и социјална политика...

Дали некој мисли на тие што се сами?

Марија ги одгледа сите реклами со насмеани семејства на својот стар телевизор, стана полека и со тежок чекор се упати кон бањата. Се изми,...

Семејство од Бангладеш нема оптечатоци на прстите

На врвовите од прстите на Апу Аркер има само мазни површини. Апу Саркер има 22 години и живее со семејството во село во северниот округ...

Татко со здравствени проблеми го избол својот син, а потоа бил...

Осумдесет годишен маж со здравствени проблеми, со остар предмет му нанел повреда на неговиот син во селото Идизово, јавува МВР. Според пријавеното, тој бил совладан...