Ознака: развој

Македонската индустрија – пропуштена можност за економски развој?!

Во Македонија сите знаат каква е состојбата во реалната економија, но сѐ поретко некој предлага мерки, а оној пак што треба - не презема...

Може ли „македонскиот рис“ да зајакне како „келтскиот тигар“

Од нашите економски експерти, за најдобар развоен модел често се споменуваше примерот на Ирска, која од 20 век била една од најсиромашните и економски...

Културата – општа состојба на интелектуалниот развој

Во изминатиов период (од ноември наваму) е воочлива квалитативна разлика во спроведувањето на проектните активности во јавните институции, кои најчесто се во фокусот на...

Битиќи: Неопходна ни е дополнителна работна сила за да имаме економски...

Веќе е дојдено време да ја отвориме дискусијата за потребата од дополнителна работна сила на пазарот на труд, порача вицепремиерот за економски прашања, координација...

Како да се спаси економскиот раст во силно задолжените земји...

За земјите во развој, економскиот раст останува суштински елемент за успешните должнички договори. Но дури и во најдобар случај, растот на овие земји најверојатно...

Во јануари ќе се крои економската иднина на државата

Сите економски чинители во Македонија се согласни дека 2023 година треба да биде стартната година за преземање посуштествени промени во водењето на економските политики,...

Ако светските лидери навистина сакаат одржлив развој, најпрво нека ја запрат...

Светот едноставно не може развојно да оди напред во ситуација на конфликт, како што има сега. Меѓународноправни правила и право мора да постојат и...

Без солидарност кога е во прашање енергетско-економскиот опстанок

Состојбата на глобалниот пазар на енергенти е застрашувачка – гориво има сѐ помалку во понудата, а државите се снаоѓаат која како знае, во зависност...

Како да се спречи нова криза во економиите во развој

Додека светот се бори со инфлацискиот бран поттикнат од пандемијата, кинеско-американските трговски судири и конфликтот во Украина, САД решија да ги зголемат каматите. Но...

Со автохтона модернизација кон поправеден и иновативен раст на економијата

Кинескиот претседател Си Џинпинг истакна дека централната задача на ККП во иднина ќе биде да го води кинескиот народ од сите етнички групи во...