Ознака: Публика

По Венеција, „Пејзажно искуство“ цел месец пред новосадската публика

По реализацијата на едно од најдобрите национални преставувања на 59. издание на меѓународната ликовна изложба Венециско биенале 2022, со проектот „Пејзажно искуство“ на уметниците...

Објавена „Мојата најдолга љубовна врска беше со мојата публика“

„Мојата љубовна приказна“ е насловот на мемоарите на Тина Тарнер, во кои ќе прочитате за подемите и падовите во животот на неодамна починатата кралица...

„Бич филм фестивал“ привлекува млада публика, која денес е ...

Во екот на туристичката сезона во Охрид и оваа година се одржува шестото издание на „Бич филм фестивал“ од 19 до 23 јули. Годинашното...

Рекордна публика во МЛС, 82.110 гледачи го следеа „Ел трафико“

ФУДБАЛ - САД Шпанскиот фудбалер од средниот ред Рики Пуиг постигна по еден гол и асистенција во победата на Лос Анџелес галакси во градското дерби...

Пијанистката Ана Велиновска ја одушеви швајцарската публика

Македонската пијанистка Ана Велиновска ја одушеви швајцарската публика со својот настап во Зудпол Луцерн, каде што изведе дело од македонскиот композитор Гоце Коларовски. На...

Нашето претставување на 59. Венециско биенале пред домашната публика

По реализацијата на едно од најдобрите национални преставувања на 59. издание на меѓународната ликовна изложба „Венециското биенале 2022“, со проектот „Пејзажно искуство“ на уметниците...

Создавање нова театарска публика меѓу младите

Едукативни работилници на МТФ „Војдан Чернодрински“ за ученици и наставници Едукативната програма на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, кој постои 57 години, официјално започна во...

Три филма во трка за Наградата за најдобар европски филм...

Три филма, од кои два долгометражни и еден документарен, се селектирани од филмските експерти и тинејџери од цела Европа и ќе бидат во трка...

Децата се најискрената, но и најстрога публика

Главната порака на делото е - деца бидете љубопитни за нови знаења, родители – поттикнете ги децата да бидат љубопитни. Светот со сите свои...

Симон Трпчески и Максим Венгеров ја одушевија француската публика

Нашиот пијанист од светски глас Симон Трпчески ја заокружи мини-турнејата, која опфати настапи со една од најголемите музички ѕвезди, легендарниот виолинист Максим Венгеров, на...