Ознака: провокации

Ситни подароци и крупни политички провокации

Како новоформираното бугарско здружение за култура, образование и традиции „Балкански мост“ ги вознемири битолската и македонската јавност Иако пред новогодишните и за време на новогодишните...

Во македонските општини живеело бугарско малцинство?!

Продолжуваат тешките провокации и омаловажувања од страна на бугарски емисари кон Македонците во Албанија Васил Стерјовски, претседателот на Македонската алијанса за европска интеграција (МАЕИ), посочи...

Вучиќ: Единствената цел на Приштина се провокации за да нѐ вовлечат...

Српскиот претседател Александар Вучиќ, кој со премиерката Ана Брнабиќ и членови на владата е на средба со Србите од Косово во Рашка, им порача...

Северна Кореја ја предупредува Америка: Дополнителни провокации може да се сметаат...

Понатамошните провокации на САД против Северна Кореја може да се сметаат за објава на војна, изјави високиот севернокорејски функционер, Квон Џонг-гун. Како што рече, единствениот...

Приштина ќе се обиде да предизвика конфликт, предупредува Анѓелковиќ

Приштина преку разни провокации ќе се обиде да предизвика конфликти на територијата на Косово и Метохија - изјави поранешниот претседател на Извршниот совет на...

Мора да ставиме крај на провокациите, немаме добиено официјална потврда за...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска од собраниската говорница изрази жалење за последните активности од страна на официјална Софија. Ја нагласи потребата од...

Бугарско МНР: Јавните изјави со кои се навредува Македонија, не се...

Јавните изјави со кои се навредува или провоцира Македонија се апсолутно неприфатливи и контрапродуктивни и тие не го претставуваат официјалниот став на бугарската држава...

МНР побара од Софија да се огради од вчерашните провокации во...

Од Министерството за надворешни работи денеска соопштија дека по дипломатски пат, соодветно реагирале до официјална Софија, да се огради од недоличните изјави кои ги...

Многубројни реакции за бугарските провокации

Настанот во Битола, симболиката и пораките што ги испратија бугарските политичари предизвикаа лавина реакции во домашната јавност. Љубомир Цуцуловски констатира дека проблемот не е во...

Со меѓународното право контра бугарските замки

Бугарски студенти низ Европа, инструирани и поттикнати од бугарските политички кујни, деновиве протестираат за поддршка на правата на наводни измислени Бугари во Македонија. Од...