Ознака: признание

Меморијалниот центар на Евреите од Македонија доби признание од хуманитарната Фондација...

Меморијалниот центар на Евреите од Македонија денеска доби признание и сертификат за подобрување на пристапноста и едукација на лицата со попречености од Фондацијата „Проф....

Престижна награда и признание за ЕУРОМАК БРОКЕР за исклучителен придонес во...

ОБД Еуромак Брокер во својата јубилејна 20-та година од постоење и деловна активност се закити со престижната награда „Креатори за векови“ за исклучителен придонес...

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ, избрана за Жена на...

Наташа Поповиќ, директорка на НУ „Охридско лето“ е избрана за жена на годината за 2023 година од областа на културата, во рамките на конференцијата...

Јордан Плевнеш добитник на највисокото општинско признание на Охрид

Поетот, драматургот и романсиерот, амбасадорот Јордан Плевнеш, е годинешниот добитник на највисокото признание што го доделува Општина Охрид - наградата „Патрон на градот –...

Јордан Плевнеш – член на редакцијата на Интернационалниот речник на глобални...

Признание за македонската култура Во организација на Францускиот институт за комуникации, универзитетот „Пантеон Асас Сорбона II“ и Катедрата на УНЕСКО за светски студии, при универзитетот...

Орден на Австралија, уважување за Македонија

Уште едно големо признание за долгогодишен активист на Македонската заедница во Западна Австралија, овој пат за доајенот Васил Радис Државата Австралија ја препознава и ја...

Коста Ангелков за заслуги во македонската заедница се закити со Орден...

АВСТРАЛИСКАТА ВЛАДА ДОДЕЛИ ВИСОКО ПРИЗНАНИЕ НА МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИК ВО ПЕРТ Осумдесет и деветгодишниот Коста Ангелков од Перт, Западна Австралија, беше одликуван со Орден на Австралија...

„Златен објектив“ на аниматорката Тонкица Митровска и композиторот Љупчо Константинов

Кинотеката, по повод својот роденден на 29 април, секоја година го доделува признанието „златен објектив“ на филмски работници, кои преку својот професионален ангажман придонеле...

Софи и Митре Кутановски од САД одликувани за придонесот за развој...

Претседателот Пендаровски го додели Признанието за придонес на припадниците на дијаспората Софи и Митре Кутановски од САД се добитници на Признанието за придонес на припадниците...

Папата Франциск доби признание од Иванов и Школата за млади лидери

Поранешниот претседател на државата од 2009 до 2019 година, д-р Ѓорге Иванов, денеска присуствувал на генералната аудиенција на Папата Франциск, што се одржа на...