Ознака: признание

Посебно признание од ЗНМ за Менде Младеновски

На Манифестацијата „Избираме најуспешни битолчани 2021“ претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Младен Чадиковски на директорот на Битолски весник, Менде Младеновски, во името...

Признание за едицијата „Најдобрата кинеска литература за деца“

Издавачкиот комитет при Кинеската издавачка асоцијација деновиве ги одбра најдобрите меѓународни преводни издавачки проекти на кинеската литература, во рамките на иницијативата за соработка „Појас...

Седат, херојот од Ласкарци, сега е херој и за децата со...

Татко ми единаесет месеци беше на лекување од леукемија во Скопје. Не можеше да се спаси и почина. Знам што значи леукемија. Барав лекови...

Признанието „Борислав Траиковски“ доделено на уметникот Александар Поповски

Деновиве во изложбениот салон на Магазата во Битола беше отворена годинашната изложба на Друштвото на ликовните уметници на Битола. На изложбата со свои ликовни творби...

Златниот волонтерски сретификат за „3Д Принт Медицинска опрема“

Во рамките на одбележувањето на 5 декември, Меѓународниот ден на волонтерите, Младински културен центар денеска ги додели националните волонтерски награди, признание кое е востановено...

Опсесивната уметност и признанието на Шарлота Саломон

Сликарка, авторка, енигма, убиство. Делото на германско-еврејската уметница, убиена во холокаустот, беше долго време засенето од нејзиниот живот и времето. Во февруари 1943 година,...

Високо признание за професорот Оливер Бачановиќ

Професор д-р Оливер Бачановиќ од Факултетот за безбедност - Скопје доби признание во вид на повелба на почесен член на Виктимолошкото друштво на Србија....

Нина Шерифовска – најжена на 21. век

Eдна од најуспешните бизнис жени во нашава земја, Нина Шерифовска – извршен директор на Парк Резиденс, го доби признанието за „Најжена на 21. век”...

Пендаровски ќе одликува осум пожарникари со „Медал за храброст“

Претседателот Стево Пендаровски утре со „Медал за храброст“ ќе одликува осум припадници на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје, а на противпожарната бригада ќе...

Јавно признание на грчкиот иредентизам

Грчката реторика со „траги на признание“ за иредентизам во сопствените позиции спрема Република Македонија, можеби не е пресвртна за процесот за спроведување на спогодбата...