Ознака: патување

Фон дер Лејен бара од САД да ја укинат забраната за...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ги повика САД бргу да ја укинат забраната за влез во земјата за луѓе од Европа...

„Вирџин галактик“ го најави своето патување во вселената на 11 јули

Компанијата „Вирџин галактик“ најави дека ќе организира нов тест-лет во вселената, кој треба да се случи на 11 јули, а во кој првпат ќе...

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Македонија на списокот на земји кои се безбедни за патување, пренесуват европските новински агенции. Покрај нашата држава, Европската комисија...

Македонија ме освои, повторно ќе се вратам

Хрватот Иван Милун со велосипед патува по Балканот Во Скопје треба да се почувствува тој микс на различности, тешко е да се собере сѐ во...

ЕУ договори ублажување на рестрикциите за патувањата

Земјите-членки на ЕУ се согласија да ги ублажат ограничувањата за патувања во текот на летото, а целосно вакцинираните туристи од ЕУ ќе бидат ослободени...

ЕУ: Јапонија на списокот на безбедни земји за патувања

ЕУ планира да ја стави Јапонија на својата листа на безбедни земји за патувања, а Велика Британија ќе треба да почека да биде додадена...

Да се олеснат ограничувањата за патување и да не се тестираат...

Европската комисија им предлага на земјите-членки постепено во текот на летото да ги олеснат ограничувањата за патување. Европската комисија исто така предложи дека луѓето кои...

Патување во Икарија

Етјен Кабе во 1840 година, во Лондон, анонимно го објавил делото „Патувањата и авантурите на лорд Вилијам Карисдал во Икарија“. Во 1842 година, во...

Хрват со велосипед патува низ Балканот, в петок ќе биде во...

Неколкумесечно патување со велосипед е сон на многумина авантуристи. Хрватот Иван Милун е веќе на пат и вози по југот на Европа – преку...

Бајден во јуни ќе патува во Брисел и Велика Британија

Американскиот претседател, Џо Бајден, ќе замине на своето прво патување во странство кон средината на јуни, во Велика Британија и Белгија, соопшти денеска Белата...