Ознака: патување

Дигиталниот сертификат станува клучен при патувањето низ ЕУ

Новите правила за патување во ЕУ ќе стапат на сила утре, истиот ден како и актот за изменување на регулативата за ковид-сертификатите, со која...

Сертификатот ќе биде клучен при новите препораки на ЕУ за патување

Според усвоените нови препораки на Советот на ЕУ, кои не се обврзувачки и им ја оставаат на земјите-членки одлуката за нивната примена, вакцинација, тестирање...

Илјадници летови за САД се откажани поради омикрон и временските услови

Илјадници меѓународни и домашни летови се одложени или откажани денеска поради неповолните временски услови и зголемувањето на заразени од омикрон. Ова доведе и до прекин...

Нови протоколи за македонските патници во Германија, Австрија и во Грција

Македонија веќе не се смета за „ковид ризична област” во Германија, информираат од Министерството за надворешни работи. Од таму посочуваат дека со најновата одлука...

Задолжителен негативен ПЦР тест за влез во Грција

Мерката важи за сите патници од сите земји, без разлика дали се вакцинирани или не и без разлика на кој начин пристигнуваат во Грција Негативен...

Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување за македонските државјани

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи преку својот фејсбук-профил информира дека почнувајќи од утре Бугарија ќе ги повлече рестрикциите за патување за нашите државјани. -...

Франција забрани влез за невакцинирани туристи од САД

Франција стана уште една европска земја која ги отстрани Соединетите Американски Држави од листата на земји во кои можат да патуваат американските граѓани, пренесуваат...

Австралија ја опишува Македонија како земја во која не е пожелно...

На австралискиот сајт „Смарт травел“ (Патувај паметно) Македонија е означена како земја со висок ризик за зараза од коронавирус и се препорачува да не...

НАСА бара доброволци за симулација на патување на Марс

Американската вселенска агенција (НАСА) соопшти дека бара лица што ќе бидат во составот на екипажот што ќе учествува во едногодишни симулации на патување на...

ЕУ не ја менува листата на безбедни земји за патување

Европската Унија оваа недела нема да го смени списокот на земји кои се безбедни за патување. ЕУ ќе дозволи засега да продолжат патувањата од...