Ознака: патување

Без пасош патуваат само тројца на планетава

Во светот има вкупно три лица на кои не им треба пасош за да отпатуваат до кое било место на нашава планета. Станува збор за...

Вселенското летало „Псајки“ на НАСА тргна на шестгодишно патување

Леталото „Псајки“, кое ѝ припаѓа на американската вселенска агенција НАСА, беше успешно лансирано и го започна своето шестгодишно патување до истоимениот астероид. Астероидот Псајки, според...

Македонски државјанин побарал помош за евакуација од Нигер, МНР со апел...

Поради влошената безбедносна ситуација во Нигер и можноста од нејзина ескалација, Министерството за надворешни работи упатува апел до државјаните на Македонија да избегнуваат патување...

Ивановска: Ковачевски треба да покаже кој го платил патувањето на неговите...

Претседателката на антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, рече дека премиерот Димитар Ковачевски треба да покаже кој го платил патувањето на неговите деца во Вашингтон. -Значи треба...

Крајна цел на „Отворен Балкан“ е да нема застанување при патувањата...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во гостувањето во ТВ24 кажа дека е важно што со иницијативата „Отворен Балкан“ се оствариле договори и државите...

Украинската влада им забрани на функционерите да одат на одмор во...

Украинската влада им забрани на своите високи функционери и пратеници, вклучително и жени, да одат на одмор во странство за време на руската инвазија,...

Истанбул и Дубаи – најбарани дестинации за новогодишно патување

Покрај економската и енергетската криза, дел од граѓаните наоѓаат средства и начини за прослава на Новата година надвор од земјата. Поради поволните цени, годинава...

Патувачкото кино на „МакеДокс“ го почнува своето тринаесетто патување

Пристигна оној дел од годината посветен на најубавите, безгрижни летни распусти кај баба на село. Ќе го натовариме нашето магаренце со приказни и ќе...

Папата Франциск размислува за патување во Киев

Папата Франциск, кој денеска пристигна во дводневна посета на Малта, рече дека размислува за патување во главниот град на Украина, Киев. За време на летот...

Патување

Сепак, покрај мотивацијата со вакви олимписки и други цитати, за високите пласмани и медали треба, секако, и повеќе „капки во морето“. Треба на разни...