Ознака: оскар

„Оскар“ и за „загадена земја“

Пред извесно време трошка надеж даде свикувањето на седницата на Советот за безбедност од страна на претседателот на државата, за да се крене на...

Немав намера да пишувам за „Медена земја“

Првпат во историјата на „оскарите“ еден документарен филм има две номинации. Филмот што започна како кратка приказна за занает што изумира, по четиригодишна работа,...

„Оскарот“ е маж и е бел!

Ова не се единствените филмски награди каде што жените од филмската индустрија се ставени настрана. Статистките покажуваат дека од 1946 година до денес само...

Медени креации на нашите уметници

Нашиот најуспешен филмски продукт, документарниот филм „Медена земја“, особено по добивањето на двете номинации за „оскар“, ги инспирира македонските визуелни уметници да создадат цртежи...

Документарецот „Медена земја“ во трка за два „оскара“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во изборот за номинација за „оскар“ во две категории - за најдобар документарец...

„Медена земја“ номиниран за два „оскара“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во изборот за номинација за „оскар“ во две категории – за најдобар документарец...

Наместо номинација за „оскар“, судска покана за Лопез

Глумицата и пејачка Џенифер Лопез добива негативни коментари поради филмот „Измамничките од Вол Стрит“. Имено, продукциските куќи „Ниорикен продакшн“ и „СТКС ентертејмент“ се соочуваат...

Доделувањето на „оскарите“ годинава повторно без водител

Втора година по ред, доделувањето на престижните награди „оскар“ ќе се одржи без водител или водителка. Ова за медиумите го потврди Кери Бурк, претседателка...

Во кината стигна италијанскиот кандидат за „оскар“ „Предавник“

Италијанскиот кандидат за „оскар“, филмот „Предавник“, е на репертоарот на домашните кина од 26 декември. Кој ја издаде прочуената сицилијанска мафијашка организација Коза ностра? Како...

„Медена земја“ во потесниот избор за „оскар“

Документарецот „Медена земја“ влезе во потесниот избор за номинација за „оскар“, и тоа во две категории - за најдобар документарец и за најдобар странски...