Ознака: оскар

„Медена земја“ во потесен избор за две номинации за „оскар“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во потесниот избор за номинација за „оскар“ во две категории – за најдобар...

„Зајакот Џоџо“ се натпреварува за „оскар“

Скарлет Јохансон за магазинот „Варајети“ признава дека била скептична кога нејзиниот агент ѝ го предложил „Зајакот Џоџо“ - нацистичката сатира на Таика Ваитити. - Сижето...

„Џокер“ може да му донесе „оскар“ на Жоакин Феникс

Адаптацијата на „Џокер“ со Жоакин Феникс во главната улога е еден од најочекуваните филмови за оваа година. Новиот филм за најпознатиот негативец од стриповите,...

„Арена“ на неостварени желби

Според некои статистики, во светот годишно се одржуваат околу 3.600 филмски фестивали, што значи дека постои филм за секој фестивал и фестивал за секој...

Македонскиот филм „Извидник“ на чекор до БАФТА и „оскар“

На престојното 23-то издание на фестивалот „Л.А. Шортс“, кој ќе се одржи од 17 до 25 јули во Лос Анџелес, Калифорнија, во официјалната конкуренција...

Познати датумите за доделување на „оскар“ за три години

Американската телевизиска куќа Еј-би-си и Академијата за филмски уметности и науки ги објавија датумите за доделувањето на највисоката филмска награда „оскар“ за 2020 и...

Девет филма што заслужиле да освојат „оскар“ за најдобар филм

Најголемите занемарувања и најконтроверзните избори во деветте децении на церемонијата, според „Гардијан“ „Снежана и седумте џуџиња“, 1938 г. „Оскарите“ првпат се одржаа пред 90 години во...

Неамерикански филм никогаш не добил „оскар“ за најдобро остварување

Досега ниту еден филм од странско говорно подрачје не освоил „оскар“ за најдобар филм. Во овој век, само два филма биле номинирани за најдобар...

Фустанот на Били Портер и епската изведба на Купер и на...

Женските имиња беа исклучени од главните режисерски дела, но не и од документарните и од кратките филмски остварувања Еден од највпечатливите моменти од завчерашното доделување...

Глен Клоуз: Нема да плачам ако повторно не освојам „оскар“

Американската актерка Глен Клоуз, која годинава ја доби седмата номинација за престижниот „оскар“, изјави дека се надева на наградата, но и дека нема да...