Ознака: оскар

Доделени „Оскарите“, најдобaр филм е „Сѐ во исто време“

Американската Академија за филмски уметности и науки ги додели вредните статуетки на свеченоста што се одржа утрово во „Долби театарот“ во Лос Анџелес. Филмот...

Доделувањето на оскарите в недела ексклузивно на МРТ

Македонската Радио- Телевизија ексклузивно ќе го емитува 95-то доделување на оскарите в недела, 12 март. Академијата за филмски уметности и науки ќе ги награди...

„Сè секаде одеднаш“ со најмногу номинации за „Оскар“

Актерите Риз Ахмед и Алисон Вилијамс, денеска, во театарот „Семјуел Голдвин“ во Калифорнија ги објавија имињата на номинираните во 23 категории. 95-тото доделување на „Оскарите“...

Македонскиот филм, за жал, не е на листата

Академијата ја објави проширената листа на кандидати за „оскар“ Во пресрет на 95-то доделување на престижната награда, Американската академија за филмски уметности и науки ја...

„Најсреќниот човек на светот“ на Теона Митевска e македонски кандидат за...

„Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона С. Митевска е годинашниот македонски кандидат за наградата „оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм. Одлуката денеска ја...

Сагата со шлаканицата на Вил Смит се приближува до крајот, ќе...

Сагата со шлаканицата на Вил Смит на „Оскарите“ можеби се приближува кон својот крај порано од очекуваното, пренесуваат западните медиуми. Дејвид Рубин, претседателот на американската...

„Северен Пол“ се квалификува за „оскар“ и за ЕФА

Филмот „Северен Пол“ на фестивал од А-категорија освои „гранд аворд“, се квалификува за „оскар“ и доби номинација за Европските награди. Филмот на Марија Апчевска-Петровска,...

„Северен пол“ победи на фестивал во Шпанија и се квалификува за...

Краткиот филм „Северен пол“ на режисерката Марија Апчевска-Петровска ја освои Големата награда на 63. Интернационален фестивал на документарен и краток филм „ЗИНЕБИ“ во Билбао,...

Филмот „Сестри“ избран за македонски кандидат за „оскар“

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм” го одбра филмот „Сестри“ во режија на Дина Дума, за 2022...

Танцот над танците човекот и октоподот

ФИЛМ+ОСКАР ЗА НАЈДОБАР ДОКУМЕНТАРЕЦ Кон „Мојот учител – октоподот“, режија: Пипа Ерлик и Џејмс Рид, улоги: Крег и Том Фостер, фотографија: Роџер Хорокс, Јужна Африка...