Ознака: оскар

„Драги другари!“ на Кончаловски е руски кандидат за „оскар“

Руските филмови досега трипати се наградувани со „оскар“: „Војна и мир“ на Сергеј Бондарчук (1968), „Москва не им верува на солзите“ на Владимир Мењшов...

„Врба“ на Милчо Манчевски е македонски кандидат за „оскар“

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е македонски кандидат за „оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм, соопшти Друштвото на филмските работници на Македонија. Комисијата за избор...

Македонскиот филм „Налепница” квалификуван за „оскар“

„Налепница” на Георги Унковски е избран за најдобар краток филм на 18-та издание на Меѓународниот фестивал за краток филм „Ин д палас”. Софискиот „Ин...

Новите правила за диверзитет на „оскарите“ го разбрануваа Холивуд, но прашање...

Кога „оскарите“ во 2015 година објавија група на 20 бели актери номинирани за престижната филмска награда, тогашната претседателка на Академијата беше запрашан дали станува...

Економскиот диференцијал за справување со пандемијата

Џим О’Нил Неодамна препрочитав и размислував за сè што имам напишано за „Проџект синдикејт“ од почетокот на оваа година. Особено се издвоија два коментари. Во...

Бред Пит по 30 години конечно доби „оскар“ за глума!

Првата главна улога Пит ја добива во 1988 година во југословенскиот филм „Темната страна на сонцето“, каде што глуми син на Милена Дравиќ. За...

Горди и без статуетката!

Јужнокорејската трагикомедија „Паразит“ е голем победник на 92-то издание на американските филмски награди „оскар“, Хоакин Феникс во машка и Рене Зелвегер во женска конкуренција...

Екипата на „Медена земја“ не е разочарана што не зема „оскар“

Продуцентот на филмот „Медена земја“, Атанас Георгиев, на денешната прес-конференција рече дека екипата не е разочарана што не ја доби статуетката „оскар“ ниту во...

Немиот танц на пчелите

По оскарите, „Медена земја“ веројатно ќе ја доживее судбината на сите вести - ќе стане стара вест. Впрочем, и евангелијата од Библијата се тоа,...

Британците извлекоа животни лекции од приказната за Атиџе

Еден од најнеочекуваните филмови што се натпреварува за „оскар“ е фасцинантната приказна за пчеларката од Балканот Атиџе Муратова. „Медена земја“ има силна еколошка порака,...