Ознака: опозиција

Опозицијата тврди дека се поготвува сценарио за отфрлање на иницијативата за...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува власта дека подготвува план за да го спречи референдумот за поништување на Договорот за добрососедство со Бугарија. Од партијата тврдат дека...

Пендаровски: Прашањето на опозицијата за референдумот е практично да го прекинеме...

На референдумот од опозицијата ќе добиеме прашање со кое во суштина македонските граѓани ќе ги прашуваат дали сакаат да престанеме да одиме кон ЕУ,...

Проевропското крило на собраниската опозиција ќе ги поддржи уставните измени, смета...

Првиот потпретседател во Владата вели дека веќе имаат контакти, комуницираат со пратениците, со претседателите на политичките партии за начин на којшто и они ќе...

Ни треба опозиција што ќе се надмине себеси и што ќе...

Ни треба опозиција што ќе се надмине себеси, опозиција што ќе зборува за тоа на кој начин побрзо ќе се одвиваат процесите кон ЕУ....

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки,...

Владата вчера почна широки консултации за францускиот предлог за деблокирање на евроинтеграциите на земјава, најпрво со коалициските партнери. Веднаш по средбата со лидерите на...

Опозицијата најавува „нови чекори“ додека владината коалиција е против предвремени избори

Власта останува на ставот дека во моментот не се потребни предвремени парламентарни избори, а опозицијата и понатаму бара нивно одржување. По блокадата на Собранието,...

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за канцелар, Олаф Шолц, инсистираат...

Конструктивна опозиција. Благодарам, доста е

Време е за ново конфронтирачко „движечко“ политичко дејствување на опозицијата, приспособено за условите на кризата. Зашто доста ми е од конструктивна и подзаспана опозиција....

Филипче: Граѓаните заслужуваат современ Клинички

Министерот за здравство, Венко Филипче, потенцира дека граѓаните заслужуваат нов Клинички центар и ја повикува опозицијата да го одблокира законот во Собрание. Партиските разлики треба...

Левица се приклучува на протестите најавени за вечерва

Политичката партија Левица соопшти дека го поддржува народниот револт и ги повикува граѓаните на протестот што е најавен за вечерва од страна на опозицијата. -...