Ознака: опозиција

Таравари одлучи да се приклучи на опозицијата, бара поддршка од партиските...

Лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, денеска на Фејсбук го објави неговиот став дека партијата треба да се придружи кон здружената албанска опозиција...

Власта и опозицијата со различни ставови околу лидерската средба

Власта и опозицијата остануваат на своите ставови околу можноста за одржување на лидерска средба. ВМРО-ДПМНЕ инсистира на ваква средба бидејќи според оваа партија земјата...

Српската опозиција со врева ја спречува седницата на Парламентот, и покрај...

Со извици „крадци, крадци“, свирежи и врева, опозиционерите кои се организатори на протестот на Србија против насилството денеска се обидоа да спречат почеток на...

Прво уставни измени или избори: Власта и опозицијата продолжуваат со препукувања

Власта и опозицијата и во текот на вчерашниот ден продолжија со меѓусебните препукувања, дали се потребни уставни измени или предвремени избори. Премиерот Димитар Ковачевски...

Заврши расправата за Предлогот за пристапување кон измена на Уставот, опозицијата...

Собранието денеска во рамките на 123-тата седница ја заврши расправата за Предлогот за пристапување кон измена на Уставот со кој се предвидува вметнување на...

Власта и опозицијата со непроменети ставови во пресрет на седницата за...

На еден ден пред седницата во Собранието на кое единствена точка на дневен ред е Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Северна...

За власта добро е што е започната дебатата за уставните измени,...

Власта и опозицијата и понатаму остануваат на своите позиции за уставните измени. За власта, уставните измени се отворање на патот кон ЕУ и оваа...

Власта и опозицијата остануваат на своите ставови за уставните измени

Потребата за носење на уставните измени пред неколку дена го мина комисискиот филтер, познат е и датумот за пленараната седница, предлогот е јавен и...

Уставните измени централна тема на средбата Ковачевски – Шолц, опозицијата без...

Уставните измени беа во фокусот на синоќешната средба на премиерот Димитар Ковачевски и германскиот канцелар Олаф Шолц, кој рече дека сега од централно значење...

Позиција, опозиција, диспозиција – сите на избори

Ако се следи внимателно однесувањето на водечките партии и главните актери во политичкиот натпревар од почетокот на независноста до денешни дни, се наметнува прашањето...