Ознака: опозиција

Работната група за уставните амандмани чека на опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ не попушта

Прашање на денови е кога ќе биде формирана работната група за уставни измени во која ќе учествува широк спектар на општествени чинители. Се очекува...

Кој ќе гласа за уставни измени, викенд-тема за обвинувања на власта...

Кој ќе гласа за уставни измени, а кој не, и кој е против членство во Европската унија (ЕУ) и викендов се главна партиска тема...

Ковачевски: Опозицијата да учествува во работната група за уставните измени, иако...

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека опозицијата треба да прифати учество во работната група за уставните измени, иако, како што нагласи, во минатото се покажало...

Алтернатива премина во опозиција, Гаши со остри критики за СДСМ

Со остри критики, Африм Гаши, лидерот на „Алтернатива”, кажа дека партијата излегува од Владата. Според Гаши, во една година владеење има десетици успешни проекти на...

За АНБ е избран професионалец, опозицијата за секој функционер има напади,...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска повтори дека за нов директор на Агенцијата за национална безбедност (АБН) е избран професионалец, кој од 1997 година работи и...

Власта и опозицијата да го имаат предвид интересот на државата на...

Поранешниот претседател на Европскиот парламент и прв човек на Фондацијата „Фридрих Еберт“, Мартин Шулц смета дека и власта и опозицијата треба да го имаат...

Пендаровски: Власта и опозицијата да излезат во пресрет на барањата на...

Претседателот Стево Пендаровски смета дека имаат основа барањата на студентите кои неделава преку протест и марш побараа подобрување на стандардот. Ги повикува и власта...

Маричиќ подава рака кон опозицијата за европската агенда да не трпи...

Функцијата на Собранието е еден многу важен елемент од темата „Функционирање на демократски институции“, што постојано се наведува во европските извештаи, но сега се...

Власта повикува на обединување, опозицијата бара предвремени избори

Парламентарното мнозинство е стабилно и засега брои 64 пратеници, а премиерот Димитар Ковачевски од Собранието ги повика сите општествени чинители да се исправат пред...

Повик за протести во Русија, властите се закануваат со најстроги казни

Руското движење „Весна“ (Пролет) денеска повика на протести против мобилизацијата што ја најави рускиот претседател Владимир Путин. Властите предупредија дека такво нешто ќе се казнува...