Ознака: оае

Односите меѓу Русија и ОАЕ достигнаа невидено високо ниво, истакна Путин

Односите меѓу Русија и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) достигнаа невидено високо ниво, изјави денеска во Абу Даби рускиот претседател Владимир Путин за време на...

Владиниот тим во ОАЕ лови инвестиции од богатиот Фонд за развој...

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со министрите за финансии Фатмир Бесими, за транспорт и врски Благој Бочварски и за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски...

Богатата монархија во Персискиот Залив доби нов лидер

Федералниот врховен совет на Обединетите Арапски Емирати го избра престолонаследникот на Емиратот Абу Даби, шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, за претседател по смртта...

Шеикот од Дубаи се послужил со „Пегаз“ во правната борба против...

Шеикот Мохамед бин Рашид ал-Мактум (69), милијардер кој владее со богатиот емират на Дубаи, најмил агенти кои го хакирале телефонот на принцезата Хаја бинт...

Светот е загрижен за принцезата Латифа по нејзиното отсуство од јавноста

Канцеларијата на Високиот комесаријат на ООН изрази загриженост за животот и безбедноста на принцезата Латифа бин Мохамед ал-Мактум (35), ќерка на шеикот Мохамед бин...

Британија бара доказ дека принцезата Латифа е жива

Обединетите нации ќе започнат истрага за принцезата Латифа, ќерка на владетелот на Дубаи, која го обвини нејзиниот татко дека ја држи во заложништво од...

Објавена првата фотографија од Марс снимена од сондата „Амал“ на ОАЕ

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) ја објавија првата фотографија од Марс, снимена од нивната сонда „Амал“ (надеж) која кружи околу Црвената планета. На фотографијата снимена на...

Вселенското летало „Надеж“ на Обединети Арапски Емирати влегло во орбитата на...

Првoто вселенско летало на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), „Надеж“, успешно влегло во орбитата на Марс по седуммесечно патување, со што се овозможува да испраќа...

Банките од Израел и ОАЕ почнуваат преговори за соработка

Најголемата банка во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) „Фрст Абу Даби бенк“ (ФАБ) најави дека наскоро ќе почне преговорите за соработка со израелските финансиски институции,...

Махмуд Абас ги предупреди другите арапски земји да не ги нормализираат...

Претседателот на Палестинската самоуправа, Махмуд Абас, го осуди договорот за нормализација на односите меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел на заедничката средба на палестинското...