Ознака: оае

Русија и ОАЕ потпишаа декларација за стратешко партнерство

Рускиот претседател Владимир Путин и принцот Абу Дани Мохамед бин Зајед ал Нахјан потпишаа декларација за стратешко партнерство, со што Русија и Обединетите Арапски...

Катар забранува увоз од Емиратите, Саудиска Арабија, Бахреин и Египет

Катар соопшти дека ќе забрани увоз на производи од Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Бахреин и Египет, речиси една година откако овие земји воведоа...

Македонските инвестициските можности презентирани во ОАЕ

Можностите за инвестирање и економската состојба во Македонија беа претставени на 8. издание на Годишниот инвестициски самит што од 9 до 11 април...

ОАЕ ќе дадат половина милијарда долари за обнова на Јемен

Обединетите Арапски емирати ќе дадат 1,84 милијарди дирами (500 милиони долари) за поддршка на хуманитарниот план ОН за повоена обнова на Јемен. ОАЕ учествуваат во...