Ознака: оае

Внатрешни несогласувања ја одложија посетата на израелската делегација на ОАЕ

Внатрешните несогласувања доведоа до одложување на посетата на израелската делегација на Обединетите Арапски Емирати за финализирање на деталите за договорот за нормализирање на односите...

Како 11 септември и пандемијата ги зближија регионалните ривали

Спогодбата за нормализација на односите помеѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел што го изненади светот, е плод на 20-годишните напори да се остварат односи...

Деталите од историскиот договор помеѓу Израел и ОАЕ се нејасни, но...

Договорот за воспоставување формални дипломатски врски, колку и да е историски, сепак нема да влијае врз регионот Економист Ова беше важен, но некако, на крајот разочарувачки...

Зошто арапските принцези бегаат од дома?

Од принцезата Хаја па сè до принцезата Латифа, во оваа статија се открива зошто богатите и славните од Персискиот Залив бегаат од дома Форин полиси Минатата...

САД, Велика Британија, ОАЕ и Саудиска Арабија се заложија за дипломатско...

САД, Велика Британија, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати се заложија за дипломатско решение на кризата со Иран. - Го повикуваме Иран да ги прекине...

Западните сили додаваат масло на огнот во Либија

Обединетите нации (ОН) започна истрага за наводните тврдења дека Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) испратиле оружје како поддршка за различни воени моќници во Либија, со...

ОАЕ во септември ќе го испрати својот прв астронаут во вселената

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) на 25 септември ќе го испратат својот прв астронаут во вселената, а тоа ќе биде Хаза ал-Мансури или Султан ал-Најади,...

Очајничкиот апел за помош упатен до Македонија одекна во светот

Жена од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) која избега во Македонија, бара помош откако нејзиното барање за азил во балканската држава било одбиено, пренесуваат светските...

Британец осуден на доживотен затвор во ОАЕ поради шпионажа

Британецот Метју Хеџес е осуден денеска во сојузниот суд во Абу Даби на доживотен затвор поради шпионажа за странска земја, соопшти портпаролката на неговото...

Ријад и Абу Даби ветија 500 милиони долари за гладните во...

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, кои се главните сили во коалицијата против Хутите во јеменскиот конфликт, денеска соопштија дека ќе издвојат 500 милиони...