Ознака: новинари

Запалени и оштетени возила и нападнати новинари на косовски медиуми во...

Возило на телевизијата ТЕВЕ1 беше запалено во Зубин Поток, откако претходно беа нападнати новинари и беа оштетени, исцртани со српски и руски националистички симболи...

Без финансиска слобода не можеме да зборуваме за вистинска независност на...

Слобода на медиумите е во постојана борба. Медиумите се уште се лесно подложни на политички и бизнис влијанија и токму поради тоа се случува...

Нема да молчиме: Новинарите и медиумските работници излегоа на протестен марш

„Не се извинуваме за незгодните прашања“, „Ги газите новинарте, го газите слободното општество“, „Без локални медиуми вистината не е целосна“, „Новинарството на удар, ние...

ЗНМ: Континуиран тренд на безобразни испади на државните функционери кон новинарите

Неколку дена по последниот испад кон новинар од страна на државен функционер, повторно се соочуваме со случај каде на прашање од новинарот Сенат Зулбеари...

Караници пред платото на „Свети Спас“, протоколот се правда со високиот...

Владата одредува каде снимателите ќе снимаат за време на чествувањето на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. На новинарите, пак, влезот во црквата им...

Новинарите повторно спречени да известуваат од јавен настан

Во пресрет на чествувањето за Гоце Делчев, ЗНМ потенцира дека со оглед на тоа што станува збор за настан од исклучителен јавен интерес, неопходно...

Во 2022 рекорден број новинари на зад решетки

Организацијата „Репортери без граници“ соопшти дека рекордни 533 новинари биле притворени низ светот во 2022 година (од нив 339 се притворени без судење) што...

Маск ја укина суспензијата и им ги врати налозите на Твитер...

Сопственикот на социјалната мрежа Твитер, Илон Маск објави дека ја укинува суспензијата и ги враќа налозите на американските новинари на социјалната мрежа. „Луѓето зборуваа. На...

Илон Маск ги укина суспензиите на неколку новинари на Твитер

Новиот сопственик на Твитер Илон Маск ги врати налозите во социјалната мрежа на неколку новинари кои ги блокираше откако објавија податоци за неговиот приватен...

Суспендирањето на Твитер профили на новинари, ОН го оцени како опасен...

Обединетите нации денеска оценија дека одлуката на „Твитер“ да суспендира профили на неколку новинари претставува „опасен преседан“, во време кога новинарите ширум светот се...