Ознака: новинари

Во Србија предлагаат новинарите да добијат статус на службено лице и...

Српскиот Синдикат на полицијата и полициските старешини достави до премиерката Ана Брнабиќ иницијатива за измена на законот за новинарите да добијат статус на службени...

Осум новинари и седум судии избрани за членови на Судско-медиумскиот совет

Управниот одбор на Здружението на судиите на Република Северна Македонија избра осум новинари, меѓу кои и еден од МИА, и седум судии за членови...

Уапсени 11 новинари во рација во Турција

Турската полиција изврши рација во неколку градови и уапси 11 новинари поврзани со прокурдските медиуми поради нивните наводни врски со курдските милитанти, соопштија официјални...

Советот на ЕУ бара дополнителни активности за заштита на новинарите

Советот на Европската унија, со оглед на зголемените закани за новинарите, а со тоа и пречките за слободата на изразување и информирање, денеска донесе...

Новинарите секогаш во првите борбени редови за државата и граѓаните, но...

Колку на новинарите и медиумските работници, кои се секогаш во првите борбени редови за сите случувања во државата, им се признаваат и вреднуваат трудот...

Новинарка во Турција уапсена поради твит за Ердоган

Наводната навреда се однесува на коментар во врска со кабинетот на претседателот, кој Кабас го дала на антирежимскиот телевизиски канал и на нејзиниот Твитер...

Годинава во светот беа убиени 45 новинари

Четириесет и пет новинари и медиумски работници беа убиени во 2021 година, една третина помалку од претходната година, но загубата е особено висока во...

Седмата сила со поткастрени крилја

Повеќе од јасно е дека ова е заедничка борба, а успехот нема да дојде ако некој што не бил вакциниран се ограничува во работата,...

Прислушувани државници, бизнисмени, новинари…

„Амнести интернешнел“ и неколку новинарски организации деновиве обелоденија голем светски скандал, во кој се откри дека се прислушувани политичари, новинари и бизнисмени. Зошто овие...

Во потрага по решенија за подобрување на статусот на новинарите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) неодамна констатира дека трендот со нападите врз новинарите никако да се намали и тие, се чини, несакано се зголемуваат...