Ознака: новинари

Иљази им забрани на докторите од Токсикологија да даваат изјави за...

Економската директорка на Клиниката за Токсикологија, Бесија Иљази, им забрани на вработените на Клиниката за токсикологија да даваат медиумиски изјави, по скандалите кои еден...

Миовски кандидат за фудбалер на годината во Шкотска

Македонскиот репрезентативец Миовски постигна 25 гола за Абердин сезонава, а во трка за наградата се и Шенкланд, напаѓач на Хартс, потоа Батланд, голман на...

ДИК: Двојните избори утре ќе ги следат 1303 домашни и 860...

Вториот круг претседателски избори и парламентарните избори утре ќе ги следат 1303 домашни набљудувачи, 860 странски набљудувачи и 83 странски новинари - информира на...

Беловски: Новинарите се соочуваат со многу проблеми, може да се надминат...

Најголемиот број од новинарите во државава го одбележуваат Светскиот ден на медиумите - 3 Мај со плати под просечната, а алармираат и за небезбедни...

Близу 1000 набљудувачи, странски новинари и преведувачи акредитирани за следење на...

Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на Претседателските избори на 24 април. Како што е објавено на веб страницата на...

Шлаканица за грчките новинари

Грчките медиуми и новинари што го обелоденија скандалот со прислушување беа во улога на сведоци на судското рочиште што се одржа на 25 јануари,...

ФОТОГАЛЕРИЈА: „Новинарството на удар, осудени за вистината“, порачаа новинарите со залепени...

Протест на ЗНМ и ССНМ „Нашата работа е за во јавност, а не за пред колегите", „Новинарството на удар, ние сме обединети", „Модуларно судство", „Цензори...

Во војната во Газа загинале 39 новинари

Oд почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел на просторот на Појасот Газа загинале 39 новинари, што е речиси двојно повеќе отколку во војната...

ССНМ со реакција за инцидентот кога родител попречи телевизиска екипа затоа...

Во Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници сме вознемирени и крајно разочарани од случувањата при снимање на прилог на Алфа кога граѓани се...

Произведувачи на заблуди

Фингираните информации можат да бидат многу опасни во даден момент, особено ако се стават во некој несоодветен контекст. Токму затоа треба да бидат препознаени...