Ознака: мост

Започна изградбата на два моста во село Преглово,општина Пласница

Деновиве започна долгоочекуваната изградба на два моста во село Преглово, општина Пласница. Локациите каде што се градат мостовите беа критични точки, реката често се...

Кинеската дијаспора – мост од светот до татковината

Кинеската дијаспора се охрабрува да игра поголема улога во поттикнувањето на модернизацијата на државата Кинеските иселеници, кои присуствуваа на 11-от национален конгрес на повратниците во...

Откако ќе добијат дозвола од Скопје најбрзо можно ќе постават цевки...

АД ЕСМ соопшти дека е подготвен, по добиена дозвола од Градот Скопје, да ги постави новите топловодни цевки на мостот „Беласица“ и ќе вложи...

Проектантот на мостот „Беласица“ вели дека со дрон не се утврдува...

Констатациите за оштетувања на конструкцијата на мостот „Беласица“ од пожарот коишто се однесуваат на состојбата на каблите за преднапрегање, а кои се донесени врз...

Кримскиот мост е рута што се користи за хранење на војната...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека мостот „Керч“, што го поврзува полуостровот Крим со Русија „носи војна, а не мир“ и затоа е воена...

Руската војска подготвува одговор за нападот врз мостот на Крим, се...

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа изјави дека Министерството за одбрана подготвува предлози за руски одговор на нападот што го оштети мостот Керч, што ги...

Русија тврди дека Украина, САД и Британија се одговорни за нападот...

Русија денеска ја обвини Украина дека го нападнала мостот на Крим што ја поврзува Русија со полуостровот Крим, додавајќи дека во инцидентот се вмешани...

Реакција на Украина за инцидентот на мостот на Крим

Портпаролот на украинската воена разузнавачка служба (ГУР) Андриј Јусов изјави дека службата нема да го коментира инцидентот што се случи утрово на мостот кон...

ФОТОВЕСТ: Не се почитува забраната за движење на мостот „Беласица“

Забраната за движење на мостот „Беласица“ не се почитува, судејќи според денешната фотографија на „Нова Македонија“ на која се забележуваат возила, како и пешаци...

НАТО стравува дека Русија мапира витална подводна инфраструктура

НАТО отвори нов центар за да помогне во заштитата на подморските цевководи и кабли по сè уште нерешениот наводен напад на гасоводите „Северен тек“,...