Ознака: мост

Уривањето на мостот во Балтимор потсети на шест големи несреќи во...

Од 1960 до 2015 година, имало 35 големи урнувања на мостови ширум светот поради судар на бродови или баржи, со вкупно 342 жртви, според...

Нема надеж за спасување на исчезнатите по уривањето на мостот во...

Се претпоставува дека шестмината исчезнати по уривањето на мостот во Балтимор не ја преживеале несреќата, при што потрагата по нив привремено е прекината, соопштија...

Најмалку 20 работници паднале во вода по уривањето на мостот во...

Се смета дека најмалку 20 работници паднале во вода по уривањето на мостот во Балтимор, изјави за „Би-би-си“ Кевин Картрајт од противпожарната служба на...

Видео: Се урна мост во Балтимор откако во него удри товарен брод

Во американскиот град Балтимор се урна голем мост откако во него удри товарен брод, пренесуваат светските медиуми. Инцидентот се случил околу 1.30 часот по...

Оштетен преминот на реката Блашница поради надојдена вода

Оштетен е преминот на реката Блашница поради надојдена вода, потврди денеска за МИА, Јован Златевски, советник во Совет на Општина Кавадарци, кој потекнува од...

Да се отстранат опасностите од камените гранитни коцки од мостот кај...

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов го посети мостот кај скопско Визбегово. Упати повик до надлежните институции за отстранување на опасностите...

Санацијата на мостот на Црна Река ќе трае околу два месеца

Поради напукнат бетонски столб на мост на Црна Река на линијата Гевгелија-Велес, помеѓу железничките станици Кукуричани-Градско во близина на Стоби, железничкиот сообраќај на овој...

ЦУК: Ангажирани нуркачи за под вода да се утврди состојбата на...

Центарот за управување со кризи, повикувајќи се на информации од Македонски железници, утринава информира дека покрај експертите од Градежен факултет, ангажирани биле и нуркачи...

Кафето – мост за поврзување различни култури

Во светот има 25 милиони семејства што заработуваат за живот од кафето. Кога ќе се земе предвид бројот на членовите на семејството, таа бројка...

Ангелов: Отстранета опасност за граѓаните кои минуваат под плоштадот Скендер Бег

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов информира дека тротоарот што минува под Стоковната куќа „Мост“ и плоштадот „Скендер бег“ е небезбеден...