Ознака: медиуми

Вештачката интелигенција – енигма за македонските медиуми

Додека светот жестоко дебатира за позитивните и негативните последици од најновите системи на вештачка интелигенција, а највлијателните медиуми носат препораки и насоки за нивната...

Што научивме од сослушувањето на технолошките гиганти за социјални медиуми

Обвинувањето против извршниот директор на „Тикток“ за комунистички симпатии го отвори прашањето колку кренатата прашина околу загриженоста за безбедноста на децата на платформите на...

Кампањи со државни пари повторно на приватните електронски медиуми

Забраната за државно рекламирање на приватните електронски медиуми, која власта (коалицијата СДСМ/ДУИ) со закон ја забрани во 2018 година, е - укината. Имено, изминатава...

На 249 портали, 35 радија и 37 телевизии ќе се рекламираат...

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 84 -та седница ги усвои Регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми (интернет-портали) за Избор на претседател...

Талибанците им забранија на медиумите да примаат повици од девојчиња во...

Талибанската полиција во источната авганистанска провинција Хост им забрани на локалните радио и телевизиски канали да примаат телефонски повици од девојчиња, наведувајќи го неморалот...

ЕУ не смее да ги блокира социјалните медиуми

Групите за заштита на човекови права стравуваат дека предлог-законот на европскиот блок за контрола на содржините на дигиталните платформи би можел да се искористи...

Евангелие според Гијом Аполинер… летна шема

Потсвесната мотивираност на соништата и менталните слики што секојдневно се игнорираат и потиснуваат се претпоставената рамка во која навидум пасивниот ум опстојува како во...

Жените имаат сѐ помалку пристап до медиумите во Србија

Дубравка Валиќ Недељковиќ Значително повисоката застапеност на мажите како извор на информации и како интервјуирани лица споредено со жените е континуирана медиумска практика во...

Eтнички предзнак ставен на нова тепачка: Стружанец натепан, бугарски медиуми тврдат...

Еден од основачите на бугарскиот клуб „Шемето“ во Струга, Бекир Кадриески, бил натепан од маж од струшко село. Од МВР велат дека станува збор...

Судски совет „се избрука“, би сакал да видам амбасади да ги...

Претседателот на државата Стево Пендаровски смета дека целокупната постава на актуелниот Судски совет прилично, како што изјави денеска, „се избрука“ во очите на македонската...