Ознака: медиуми

Нападот врз снимателот на ТВ24 е последен аларм за потребата за...

Снимателот на ТВ 24 Љубиша Игнатов вчера во попладневните часови бил нападнат во скопската населба Пржино, каде заедно со неговата новинарска екипа се обидел...

Банално и вулгарно треш-новинарство

Ефектот на соперничкото банално новинарство врз публиката главно резултира со скептицизам, недоверба и рамнодушност, така што ваквиот тип поларизација во медиумите најчесто придонесува кон...

Евростат: 72 отсто од македонските граѓани читаат вести онлајн

Седумдесет и два отсто од корисниците на интернет во Северна Македонија читаат вести онлајн, покажува истражувањето на Евростат. Од земјите во регионот, повеќе од македонските...

Македонскиот весник „Илинден“ стана дел од платформата Алијанса за етички медиуми...

Македонскиот весник „Илинден“ стана дел од платформата Алијанса за етички медиуми (АЕМ) каде членуваат 29 печатени и аудиовизуелни медиуми во Република Албанија. – Алијансата ги...

Руската Дума на обвинителите ќе им даде овластувања да затвораат дописништва...

Рускиот Парламент (Дума) вчера го усвои законот со кој обвинителите се овластуваат да затвораат странски медиуми во Москва, доколку се медиуми што доаѓаат од...

Пендаровски: Да се постапува неселективно и навремено кога се загрозува безбедноста...

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и Медиумските работници (ССНМ) денеска, на 3 мај, на Меѓународниот ден на слободата...

Македонија меѓу „проблематичните“ земји според индексот за медиумска слобода

Во извештајот на Репортери без граници и според нивниот светски индекс за слобода на печатот за 2022 година, Србија е рангирана најлошо од сите...

Берба на шпагети во Швајцарија, кој може подолго да лебди…

Денот на шегата и петте големи медиумски измами во изминативе децении На први април многумина се трудат да бидат смешни, а на некои тоа и...

Борел: Руските власти се пресметуваат со независните медиуми во земјата

Шефот на дипломатијата на ЕУ Жозеп Борел смета дека прекинот на работата на рускиот весник „Новаја Газета“ е резултат на систематска пресметка на руските...

Тикток-војна: социјалните медиуми како бојно поле

Во воајерскиот и опседнат со социјалните медиуми свет во кој живееме, не е изненадување што има луѓе што го документираат своето секојдневно постоење на...