Ознака: медиуми

Македонија бележи напредок за слободата на медиумите, но и зголемен тренд...

Иако состојбата е релативно подобрена во споредба со ситуацијата од пред десетина години, во последно време зголемен е трендот на напади врз новинари, вербални...

Одамна пропаднатиот камион измами многумина: Медиуми избрзаа да објават нова вест...

Фотографија од пропаднат камион на плоштад „Македонија“ во Скопје, од несреќа што се случи на 23 ноември минатата година, измами дел од македонските медиуми...

Социјалните медиуми: Крај на продуктивноста или можност за подобрена комуникација?

Кои се придобивките од употреба на социјалните медиуми во професионална средина за унапредување на комуникацијата на работното место „Почекај ме, само да твитнам нешто...“, „Еј,...

Асоцијацијата на печатени информативни медиуми одамна укажува на предизвиците

Во организација на ЗНМ и ССНМ, новинарите излегоа на протестен марш од Владата до Собранието и го кренаа својот глас за актуелните состојби во...

Лошата економска состојба резултира со серија откази во американските медиуми

„Си-ен-ен“, „Вокс“, „Вашингтон Пост“… оваа зима е одбележана со нова серија отпуштања во американски медиуми, тренд што продолжува во услови на несоодветна економска клима,...

Како социјалните медиуми да се спасат самите од себе

Дали сопствениците на социјалните медиуми треба да бидат одговорни за содржината објавена на нивните портали или треба да имаат корист од привилегијата на неутралност...

Единствен учебник за медиумска писменост се слободните медиуми

Зошто кога ќе ги слушнам зборовите „борба против дезинформациите“, „медиумска писменост“ и „модерирање на содржина на социјалните мрежи“ инстинктивно се фаќам за пушка? Ограничувањето...

Медиумски авторитети – (не)слободни медиуми

Слободни медиуми - бегол преглед да проследиме и видиме што пишуваат, не пишуваат демократско-либералните западни таканаречени слободни, независни медиуми. Светол пример: Франција воено го...

Нов Зеланд сака да ги обврзе Гугл и Мета да плаќаат...

Владата на Нов Зеланд најави закон кој ќе ги обврзе големите технолошки компании како Гугл и Мета да плаќаат за објавени медиумски содржини. Законот ќе...

Новиот „Пежо 408“ се запознава со интернационалните медиуми

По спектакуларната светска премиера на Саемот за автомобили во Париз во октомври, новиот PEUGEOT 408 продолжува кон неговото лансирање на почетокот на 2023 година....