Ознака: мај

Наместо ценовна стабилизација, континуирани секојдневни поскапувања

Власта има обврска да го штити и унапредува квалитетот на животниот стандард на граѓаните. Најминималното што може да го направи е да ги зајакне...

Синдикална минимална кошница за мај 60.090 денари

Вредноста на синдикалната минимална кошница за месец мај 2024 година изнесува 60. 090 денари - информираат денеска од ССМ. Споредена со вредноста на синдикалната минимална...

Ако 59 е 61, зошто 37 да не биде 74?

Деветти мај 2024 година. Урбаниот граѓанин од интелектуалната бижутерија, со вознемирена ароганција во погледот, праведнички растреперени прсти и надмен елитизам, седнува пред тастатура и...

Датуми за паметење во мај

Македонскиот народ и држава имаат богата вековна традиција и голем број крупни настани, кои се трајно врежани во колективната национална меморија на македонскиот народ...

Неработни денови на почетокот на мај

Министерството за труд и социјална политика, согласно со Законот за празниците соопштува дека 1 мај 2024 година (среда), Денот на трудот е неработен ден...

Се договараат пролетни избори парламентарни и претседателски избори, опозицијата не сака...

Пролетни избори во еден циклус и договор за Изборен законик согласно забелешките на ОБСЕ/ОДИХР, најавија вчера лидерите на владејачката коалиција и опозицијата. На вториот...

ФАО: Глобалните цени на храната благо паднаа во мај

Светските цени на храната благо паднаа во мај втор месец по ред, иако цените на пченицата и живината пораснаа, соопшти денеска Организацијата за храна...

Датуми за паметење во мај

Македонскиот народ и држава имаат богата вековна традиција и голем број крупни настани, кои се трајно врежани во колективната национална меморија на македонскиот народ...

По пауза од неколку години, во мај ќе се одржи „Прилеп-фест“

По пауза од неколку години, на радост на љубителите на добрата македонска народна песна, оваа година повторно ќе блесне фестивалот „Прилеп-фест 2022“. Традиционално, фестивалот ќе...

Борисов: Во мај ќе имаме колективен имунитет

Во мај ќе имаме колективен имунитет, изјави бугарскиот премиер, Бојко Борисов. - Вакцините ќе ги добиеме во мај и до средината на јуни. Првично мислевме...