Ознака: македонските

Враќањето на Унијата кон своите изворни принципи е очекуваниот јасен...

Досегашното македонско евроинтегративно искуство е доволно предупредување дека патот и кон ЕУ и во перспектива нема да биде едноставен и без бирократски трикови и...

Никогаш да не ја заборавиме саможртвата на македонските херои!

На страниците на македонската историја засекогаш ќе биде впишано дека на 12 септември 1942 година, Стив Наумов и Мите Богоевски, кај селото Болно, Ресенско,...

Следува двојна домашна програма на македонските селекции

Машката селекција во рамките на Златната европска лига загуби на гостувањето во Лоѓ од Украина со 0-3, а женската во Сребрената европска лига во...

Македонските репрезентации в сабота тргнуваат по нови успеси

Одбојкарките ќе ја пречекаат Австрија, а одбојкарите во полскиот град Лоѓ ќе играат со Украина. Мажите во Златната европска лига се во група во...

Мементо за солунските атентатори

„Сакам и со мојата смрт да бидам во полза на делото, за кое живеев, работев и ќе умрам - делото за ослободување на нашата...

Проектирани „опасни кривини“ на македонските автопатишта

Уште непочната изградбата на автопатиштата во Македонија, се навестуваат „опасни кривини“ забележани во подготовките за имплементација на проектот. Имено, тие не се регистрирани во...

Кој им пресуди на шеќерната репка, афионот, памукот…

Според аграрните експерти, има повеќе причини за напуштањето на овие земјоделски индустриски култури, а меѓу поважните се: ниските приноси кај маслодајните култури, ниските откупни...

„Алкалоид“ ќе им помага на македонските таеквондисти

Една од најголемите и најуспешни компании во Македонија, „Алкалоид“, вчера во Скопје потпиша договор со Таеквондо-федерацијата на Македонија (ТФМ) за заемно партнерство. Договорот е...

Борбено и слободарско Куманово не ги заборава македонските херои

Денеска во Куманово се одржуваат низа манифестации по повод 79 години од одржувањето на Народноослободителниот младински сојуз на Македонија (НОМСМ). Сите овие активности имаат...

Што ќе прави Бугарија со македонските здруженија

Соседната држава повеќе да не го одбива регистрирањето на здруженијата што имаат цел „признавање на македонското малцинство во Бугарија“, врз основа на мотиви што...