Ознака: криминал

Вистинската банда „Пики блајндерс“ од Бирмингем

Мрачното индустриско подземје претставено во култната серија „Пики блајндерс“ на Би-би-си можеби не е сто проценти автентично, но подземјето било исто толку смртоносно и...

Националниот центар за сузбивање криминал стана оперативен

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера го промовира и направи евалуација на досегашното функционирање на Националниот координативен центар за сузбивање организиран и сериозен...

Отвори го пенџерчето, се задушивме

Во населбата Бутел едноставно не смее да се пее „Oтвори го пенџерчето“, онаа позната песна во изведба на групата „Нулта позитив“ и Мирко Митревски,...

САД го прекинуваат мултимилионскиот кинески „бебе-туризам“

Тројца луѓе се уапсени поради сомнение дека воделе компании за т.н. „бебе-туризам“ за кинески клиенти во јужна Калифорнија, САД, пренесува Си-ен-ен. За прв пат...

Мицкоски до Даниелсон: Корупцијата и криминалот го разјадуваат општеството

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес се сретна со Директорот на Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, Кристијан Даниелсон, при...

Албанскиот организиран криминал вирее во сопствената хаотичност

Убиствата на членот на мафијашкото семејство Бонано, Силвестер Зотола, во Њујорк, и на гангстерот Џон Макрис во Атина, кои беа застрелани во октомври минатата...

Во операцијата „Шкорпион“ разбиена криминална група

Полицијата во Босна и Херцеговина уапсила 12 лица во рамките на големата операција „Шкорпион“, во која е разбиена криминална група, која се занимаваше со...

Чист јужноамерикански кокаин ја преплави Европа

Нови мафијашки структури во Европа започнаа да шверцуваат чист кокаин на Стариот континент. Зголемувањето на производството на опојни дроги во Јужна и Централна Америка...

Баша: Нема политичко решение без чистење на политиката од криминалот

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша порача дека „црвена линија на опозицијата за решавање на политичката криза е чистење на...

Во Србија уапсено 21 лице за трговија со наркотици и илегално...

Српската полиција во текот на последните три дена, во неколку одделни акции, уапсила 21 лице, осомничени за шверц со наркотици и незаконско поседување и...