Ознака: криминал

Автомафијата врти 50 милиони евра

Кражбата на автомобили во Босна и Херцеговина стана поисплатлив бизнис од шверцот на дрога, затоа што казните се помали, а заработувачката е многу повисока Автомафијата...

Берово со најниска стапка на криминал во Македонија

Изнаоѓање на одредени сообраќајни решенија за непречено користење на улиците во Берово, со цел да се излезе во пресрет на граѓаните беше главната тема...

Баша: Албанија ја дестабилизира криминалот, бидејќи тој владее со неа

Албанската опозиција, предводена од Демократската партија на Љуљзим Баша ја бојкотира и денешната, втора, седница на Парламентот, по летните одмори, на која меѓу другото...

Круемади: На чело на албанската Влада стои криминалец

Лидерката на опозициското Движење за социјалистичка интеграција, Моника Круемади изјави дека криминалците не се плашат од државата, зашто „таа е во нивни раце“. На средба...

Кои се најмоќните криминални организации во светот?

Во анализата е издвоен Мексиканскиот наркокартел како најмоќната криминална организација во светот, а во петте најмоќни се вбројува и албанската, која е во голем...

Пренчи предупредува на сериозни криминални случувања во Албанија

Поранешниот генерален директор на албанската полиција, Ахмет Пренчи, даде силно предуредување кога станува збор за бебедноста во земјата. Според него,во иднина, се очекуваат тешки,сериозни настани,поради...

Амнестијата – средство за пазарење или за пропаганда

Зошто амнестијата стана клучно оружје за политичка пресметка или за политичко пазарење, кога е повеќе од јасно дека за какви било индиции или наводи...

Жените на мафијата го урнаа римскиот клан Казамоника

Светот на организираниот криминал традиционално им припаѓа на мажите, додека жените се на маргините во таинствените заедници на мафијата. Но, постојат познати случаи во...

Mуaреми: Имам нулта толеранција за организираниот криминал

Имам нулта толеранција за организираниот криминал и корупција. Имам цел да расчистам со криминалот, без оглед дали него го сториле сегашни или поранешни функционери,...

Вашингтон побара од Тирана апсење на „водачите на криминалот“

Американскиот амбасадор во Албанија, Доналд Лу, побара од Тирана конкретни резултати во апсењето и казнувањето на „водачите на криминалот“. Во обаќање на трибината „Силата на...