Ознака: криминал

Меџити: Законот за амнестија не е во интерес на граѓаните и...

Изет Меџити, претседател на Демократското движење денеска изјави дека Законот за амнестија не е во интерес на граѓаните или на ЕУ интеграциите, туку е...

Демократскиот сојуз: Амнестијата на функционерите широко ја отвари вратата за криминал

Демократскиот сојуз цени дека измените на Кривичниот законик со кои се намалува висината на казните затвор за злоупотреба на службената положба и за злосторничко...

Мултипартиски, мултиетнички и мултикултурен криминал

Премиерот Димитар Ковачевски го изјавува за јавноста општопознатото, дека криминалците не познаваат вера, нација, партија и род и се здружуваат наспроти тие различности, а...

Ако има некој против, нека се јави

Колку глупаво и бесмислено прашање, ако има некој против, нека се јави? Всушност, ова не е прашање туку е обична банална скрпена реченица, поглупав...

Гир: Ако истрагите на ОЛАФ резултираат со сомнеж за криминал, тие...

Ако истрагите на Европската служба против измами - ОЛАФ резултираат со сомнеж за криминални активности, тие случаи ќе бидат проследени во Јавното обвинителство и...

Наплив на детска порнографија, говор на омраза и компјутерски криминал

Романија и Хрватска забележаа пораст на случаите на детска порнографија. Говор на омраза и дискриминација беа пријавени како зачестени во други земји на Балканот,...

Инфлуенсерски совети или инфлуенсерски измами

Компаниите што продаваат производи и услуги во последно време се ориентираат кон одредена група влијателни личности на интернет-мрежата, односно кон т.н. инфлуенсери, за тие...

Жестока собраниска дебата за договорот со „Бехтел и Енка“

Жестока дискусија на седницата за пратенички прашања во Собранието, каде што главна тема е договорот што Владата го потпиша со конзорциумот „Бехтел и Енка“,...

Секој што се занимава со криминал ќе сноси одговорност за тоа,...

Секој оној што се занимава со криминал ќе мора да носи одговорност за сето она што ќе го направи, а македонската полиција е тука...

Нова агенција за искоренување на тешки облици на криминал, побара Трајанов...

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз Павле Трајанов на прес-конференција во Собранието соопшти дека денеска до собраниските служби поднел Предлог -закон за борба против...