Ознака: криминал

Расте бројот на онлајн измами

Група составена од поединци од разни африкански земји што имале престој во Европа работела на тој начин што креирала лажни имејл-адреси и интернет-страници слични...

Спасовски за „Дело“: Полесно ќе ја одбраниме Европа од криминалот ако...

Мигрантската криза и илегалните миграции, борбата со организираниот криминал и сите други форми на криминал, патот на балканските држави кон ЕУ и нивната улога...

Стапиците во кои паѓаа криминалците – од апликацијата „АНОМ“ до лажната...

Криминалните организации ширум светот сметаа дека апликацијата за пораки „АНОМ“, која може да се користи само на специјално направени мобилни телефони, е безбедна алатка...

Европол: Повеќе од 800 уапсени во меѓународна операција против криминал

Американските и австралиските власти разбија апликација што ја користат меѓународните криминалци за да читаат милиони криптирани пораки, при што беа уапсени стотина лица осомничени...

Во Бугарија јакне прекуграничниот организиран криминал

Во годишниот извештај на државната агенција „Разузнавање“ на Бугарија за нејзините активности во изминатата 2020 година се информира за влошување на глобалната економска состојба...

Маричиќ: Државата вложува напори во борбата против нелегалните финансиски текови

Министерот за правда Бојан Маричиќ преку видеоврска се обрати на 30. сесија на Комисијата за спречување на криминал и кривична правда на Канцеларијата на...

Криминалот се сели во соседството

ЦРНА ГОРА По преземањето на власта, новата владејачка коалиција на Црна Гора се задолжи со 750 милиони евра и ги донесе измените на Законот за...

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична пријава за злоупотреба на...

Мицкоски до Гир: Власта навидум се залага за борба против корупцијата,...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски остварил средба со претставникот на ЕУ во Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, информираат од опозициската...

Наркокартелите го заземаат Тикток

Егзотични животни и оружје, купишта пари и блиндирани автомобили, како и полиња со афион, додека во позадина свири балада која ги воспева мексиканските наркокартели,...