Ознака: криминал

Нова агенција за искоренување на тешки облици на криминал, побара Трајанов...

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз Павле Трајанов на прес-конференција во Собранието соопшти дека денеска до собраниските служби поднел Предлог -закон за борба против...

Со национализам да не се покрива криминалот, велат од Демократскиот сојуз

Демократскиот сојуз соопшти дека најостро ги осудува изјавите на водствата на Алијанса, Алтернатива и ДУИ, за дестабилизација на Македонија, формирање на заедница на општини...

Системски малигнитети што се закана и за НАТО и за Вашингтон

Во своето предупредување, американскиот конгресмен Ворен Дејвидсон (републикански конгресмен и член на Комитетот за финансиски услуги на Конгресот на САД) пред неколку дена го...

Акција на полицијата и обвинителство на „Табановце“, долги колони и нервозни...

Полицијата и Јавното обвинителство спроведуваат заедничка акција на граничниот премин Табановце, соопштија од МВР. – МВР во координација со ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција...

Црна Гора има 10 криминални кланови, луѓето на Кавачкиот се обидуваат...

Премиерот на црногорската Влада во технички мандат, Дритан Абазовиќ тврди дека Црна Гора не е целосно исчистена од криминал и корупција, но, за време...

Осуетениот обид за киднапирање на министер ја откри пресметката на нарко-подземјето...

Белгискиот министер за правда, Винсент Ван Квикенборн, е под засилена полициска заштита, a обвинителството открива дека се работи за план за киднапирање, веројатно поврзан...

Кривични дела што во долга верига поврзуваат компании, владини функционери и...

Криминалот и загадувањето на прв поглед се сосема различни општествени феномени и немаат допирни точки. Интерпол минатиот месец објави извештај за поврзаноста помеѓу организираниот...

Владиниот генсек Мухамед Зекири поднел оставка: Стојам на располагање за да...

Генералниот секретар на Владата Мухамед Зекири поднел неотповиклива оставка и за тоа објави на својот Фејсбук-профил. Денес јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење...

За време на пандемијата не мутираше само вирусот туку и криминалот

Како што анализираат и светските криминолози, Дарк веб е мрежа на интернет каде што циркулираат многу информации поврзани со извршување кривични дела. Токму таму...

Мрежата на колумбискиот наркокартел „Клан дел Голфо“ се протега до Балканот

Колумбиските власти се решени да го разбијат наркокартелот „Клан дел Голфо“, чија мрежа се протега до 28 држави ширум светот, меѓу кои дел се...