Ознака: криминал

Власта и опозицијата се расправаат за тоа кој го штити криминалот

Лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на одржување предвремени избори во државата, на прес-конференцијата што ја одржа вчера, во врска со случајот...

Пасоши за странски државници осудени за криминал

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е изложен на критики од опозицијата затоа што им се доделува српско државјанство на странски високи функционери, кои во...

Лекари издавале фиктивни рецепти, а со лековите се тргувало

Лекари издавале фиктивни рецепти, а во организација со аптеки лековите биле давани бесплатно кај лица кои потоа ги продавале во државата, но и во странство,...

Висок лет и тврдо приземјување на Чарлиевите ангели

Обелоденувањето на последниот случај на организиран криминал и изнудување пари, наречен „Рекет“, ги става на испит не само интегритетот на СЈО туку уште повеќе...

И камионџиите во борба против криминалот и корупцијата

Превозниците со помош на ИТ-апликација ќе можат да пријавуваат мито, корупција, застои и криминални дејства на граничните премини, од класичен шверц до шверцување мигранти....

Полициска акција предизвика предвоена состојба!

Специјалните сили на Косово од вчераутро спроведуваат акција за апсење на осомничени криминалци на северниот дел на земјата. Косовските власти тврдат дека акцијата е...

Припадници на „Ангели на пеколот“ уапсени во Португалија поради организиран криминал

Португалската полиција уапси 17 членови на моторџискиот клуб „Ангели на пеколот“ кои се осомничени за вмешаност во организиран криминал, објавија локалните власти. Околу 150 полицајци,...

МВР сузби криминална банда која продавала кокаин

Министерството за внатрешни работи во координација со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, синоќа спроведе полициска операција за сузбивање на...

Сајбер-насилството влезе и во нашите домови

Во „Нова Македонија“ пристигна материјал што идентификува ново поглавје на криминалитетот кај нас. Токму тој материјал открива „практикување“ на нови многу опасни форми на...

Расчистување со криминалот од приватизацијата до денес

Опозицијата не отстапува од барањата СЈО да биде дел од Обвинителството за организиран криминал и да прекине со истрагите по 30 јуни, како и...