Ознака: Ковид – 19

29 нови случаи на ковид-19, меѓу шестмината починати и 40-годишник

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.856 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на ковид-19 од Скопје –...

Барди е негативен на коронавирус и ќе може да настапи против...

Одлични вести пристигнаа денеска од таборот на македонската фудбалска репрезентација. Фудбалерот на Леванте, Енис Барди е негaтивен на денешниот тест на ковид-19, па, согласно протоколите...

Велика Британија без смртен случај од ковид-19 првпат од март минатата...

Велика Британија објави дека првпат од март минатата година нема смртни случаи од Ковид-19. Во последните 24 часа биле пријавени 3.165 новозаразени од коронавирус наспроти...

Петте замени ќе важат до декември 2022 година

Правилото е воведено во мај 2020 година, а е насочено кон поддршка на благосостојбата на фудбалерите, особено кога распоредот е нарушен, што честопати доведува...

Италија за еден месец целосно ќе ги укине мерките

Италијанските власти најавуваат целосно укинување на мерките против коронавирус следниот месец, вклучително и полицискиот час и забраната за гости и во затворените делови на...

Регистрирани 33 нови заболени и 11 починати од ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.777 тестирања, а регистрирани се 33 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 13, Куманово – 4, Тетово, Охрид...

Вчера се вакцинирале 13.592 граѓани, од нив 2.411 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата вчера вкупно се вакцинирале 13.592 граѓани. Заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 233.844 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.411...

Во ковид центрите во Скопје примени 4 нови пациенти, а се...

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 4 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 75 лица сомнителни и...

Германија ќе ги вакцинира децата од 12 до 15 години

Младите во Германија на возраст од 12 до 15 години ќе можат да се вакцинираат против коронавирус, е одлучено на состанокот на канцеларката Ангела...

Во Црна Гора од утре дозволено присуство на публика на стадионите

Од утре во Црна Гора ќе бидат дозволени приватни и јавни отворени собири со присуство до 50 лица и почитување на препораките на Институтот...