Ознака: Ковид – 19

ЕМА: „Астра зенека“ да не се дава на лица постари од...

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астра зенека“  за лица над 60 години, поради стравувања од ретка појава...

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа има еден нов хоспитализиран...

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од коронавирусот. Вкупно 37 лица сомнителни и потврдени за...

Бразилскиот претседател доби казна за неносење маска

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро беше осуден во саботата на парична казна од 108 долари за учество на мотоциклистичка манифестација во државата Сао Паоло без...

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните 24 часа се направени 4.370...

Вчера се вакцинирале 11.430 граѓани, од кои 1.477 со првата доза

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 255.808 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.477 граѓани, а вкупно се вакцинирале...

Регистрирани нови 18 заболени и еден починат од ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на ковид-19 од: Скопје – 8, Куманово – 5, Кочани...

Пристигна донацијата од 30.000 „Синовак“ вакцини од Турција

Денеска пристигаа 30.000 вакцини „Синовак“ како донација од Турција, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. - Уште еднаш сакам да изразам голема благодарност до Република...

УНИЦЕФ: Милиони вакцини ќе пропаднат ако вишокот е одеднаш испратен до...

Милиони дози вакцини ќе пропаднат доколку богатите земји го испратат својот вишок во сиромашните земји одеднаш, предупредува Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ). УНИЦЕФ посочува...

„Операција Миконос“ со дронови ќе ги разбива „ковид-забавите“

Властите во Грција дадоа зелено светло за „Операцијата Миконос“, во која со помош на дронови ќе се забележуваат туристите што не ги почитуваат протоколите...

Затоплувањето од 2,6 степени би „стопило“ трилиони од најбогатите економии

Климатската криза е поопасна за групата Г7 во однос на пандемијата Доколку не реагираат брзо и соодветно, економиите на најбогатите држави ќе бидат двојно намалени...