Ознака: Ковид – 19

Делта-варијантата на коронавирусот двојно го зголемува ризикот од хоспитализации

Индискиот сој на коронавирус или т.н. делта-варијанта најнапред откриена во Индија двојно го зголемува ризикот од хоспитализација во споредба со претходно доминантниот вид во...

ЕУ го надмина прагот од 300 милиони вакцинирани граѓани

Европската унија го надмина прагот од 300 милиони луѓе вакцинирани против ковид-19, соопшти денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен. - Надминавме 300...

Во ковид-центрите во Скопје примен еден нов пациент, се лекуваат 30...

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од коронавирусот. Вкупно 30 лица сомнителни и потврдени за...

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор. Како што е наведено, постојат...

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе започне денеска во 13 часот според соопштение од владините служби на дневен ред пред министрите за разгледување, ќе се најде...

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебреизус рече дека има пад на новозаразени со коронавирус во последните седум недели. Ова е најдолг...

Пристигна нова пратка од 12.870 вакцини на „Фајзер“, потврди Министерството за...

Министерството за здравство информира дека денеска пристигна нова пратка од вкупно 12.870 дози вакцини на „Фајзер“. Станува збор за редовната пратка која ја добиваме...

Главоболка и течење на носот се главни симптоми на индискиот вид...

Главоболки, болки во грлото и течење на носот се едни од најчесто пријавените симптоми на индискиот вид на коронавирус во Велика Британија, пишуваат британските...

Еден починат, четири нови случаи и 14 оздравени од ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 1.337 тестирања, а регистриран е 4...

За првпат по девет месеци нема починати од коронавирус

Денес за првпат по 2 септември 2020, не бележиме ниту еден починат од ковид-19. Вирусот е далеку од победен, но оваа мала победа ни...