Ознака: kovid-19

Задолжителна вакцина за сите Италијанци над 50 години

Во Италија денеска стапи на сила задолжителната вакцинација против коронавирус за Италијанците над 50-годишна возраст. Оние кои не се вакцинирани, тоа може да го сторат...

Повеќе од 300 милони луѓе во светот заразени со ковид-19

Според извештајот на Универзитетот „Џон Хопкинс“, вкупниот број на регистрирани случаи на ковид-19 ширум светот надмина 300 милиони. Високозаразната варијанта на омикрон доведе до рекордни...

Градоначалникот Коњановски во посета на бездомните лица

Со убавината и вербата која ја носат големите христијански празници Бадник и Божиќ, градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, вчера ги посети сместувачките капацитети...

Францускиот парламент го одобри законот за пропусници за ковид-19

Францускиот парламент денеска ги одобри најновите владини мерки за борба против Ковид-19, вклучително и законот за пропусници за Ковид-19. Законот за пропусници за Ковид го...

Регистрирани 1.375 новозаразени и 4 починати

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени се 7.188 тестирања, а регистрирани се...

Австралија Омикрон враќа на работа медицински персонал позитивен на ковид-19

Медицинските сестри позитивни на ковид-19 се вратени да работа во ковид-центрите низ сојузната држава Нов Јужен Велс во Австралија, за да лекуваат заболени од...

Кралот и кралицата на Шведска позитивни на ковид-19

Шведскиот крал Карл Шеснаесетти Густав и кралицата Силвија се позитивни на Ковид-19, потврдија денеска од кралската палата. „Кралот и кралицата, кои се целосно вакцинирани со...

Грипот се одмаздува, не е сензација што почнаа комбинирани инфекции од...

Не е никаква сензација што почнаа да се јавуваат комбинирани инфекции на грип и корона, коментира проф. д-р Драган Даниловски, епидемиолог. Комбинираната инфекција ја...

Луѓето што поседуваат кучиња биле помалку депресивни за време на пандемијата

Една нова студија сугерира дека поседувањето куче ублажило некои од негативните психолошки влијанија на пандемијата на ковид-19. Истражувачите од Сент Луис откриле дека оние...

Вкупно шестмина починати и 242 новозаразени од ковид-19

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 3.561 тестирање, а регистрирани...