Ознака: Ковид – 19

Вчера се аплицирани 6.282 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за...

Сиднеј се „затвора“ по откривањето на ново ковид-жариште

Властите во Сиднеј наредија делови од градот да се затворат од полноќ, откако во источните предградија на градот се појави кластер на заразени лица,...

Повеќе смртност од нередовни контроли отколку од ковид-19

СИМПТОМАТИЧНИ ПОДАТОЦИ НА ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА СТАТИСТИКА ЗА МОРТАЛИТЕТОТ ВО МАКЕДОНИЈА Ако 11 проценти се директно поврзани со ковид-19, од што починале преостанатите 15 проценти? Дали...

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската здравствена агенција. Делта варијантата е...

Болниците на штрек пред есенскиот бран на вирусот

Регионот се подготвува за справување со делта-варијантата Државите од регионот, по најавите за пристигнување на новиот сој на коронавирусот на Балканот за наесен, започнуваат превентивно...

Меркел по првата доза од „Астразенека“ примила вакцина од „Модерна“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, примила втора доза од вакцината на „Модерна“, по првата доза од „Астразенека“, соопшти нејзиниот кабинет. - Да, потврдуваме дека германската канцеларка...

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни...

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници со максимален капацитет од 100 проценти...

Баровите и рестораните во Москва достапни само за вакцинирани посетители

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, нареди баровите и рестораните да служат само вакцинирани гости и оние кои ја прележале инфекцијата и развиле имунитет. Ова е...

Регистрирани 13 нови случаи на ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на ковид-19 од Скопје и...

СЗО: Во тек се планови за производство на вакцини во Африка

Се прават планови да се започне со производство на вакцини против коронавирус во Африка, поради зголемената загриженост за нееднаквиот пристап до вакцините за време...