Ознака: Ковид – 19

Новиот сој на коронавирус претставува низок ризик за здравјето, соопшти СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира видот на коронавирусот ЈН.1 како „варијанта од интерес“, наведувајќи дека во моментов постои мал ризик од овој вид...

Германскиот канцелар Шолц заразен со коронавирус

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека е позитивен на тестот за коронавирусот, а неговата Влада соопшти дека поради тоа е откажана посетата на...

Задолжително носење маски во здравствените установи, препорачува Комисијата за заразни болести

Задолжително носење маски во здравствените установи, оваа препорака ја донела Комисијата за зазарни болести по денешниот состанок, информираше портпаролот на Комисијата Злате Мехмедовиќ. На состанокот...

Ковид-инфекцијата ќе биде присутна како грипот, нема простор за паника, вели...

Нема простор за паника кога е во прашање ковид-19, инфекцијата ќе биде присутна како што е присутен грипот, изјави за МИА, директорката на Клиниката...

ЕК одобри уште една адаптирана вакцина против ковид-19

Европската комисија денеска одобри употреба на адаптираната вакцина против коронавирусот „Спајквакс Икс-Бе-Бе.1.5“ („Spikevax XBB.1.5“) за есенските кампањи за вакцинација во земјите членки на ЕУ....

Новата мутација на ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) ја издвои варијантата ерис да биде внимателно следена поради мутации што може да ја направат позаразна или потешка. Ерис веќе...

Пандемијата двојно ја зголеми стапката на депресија кај младите

Ново истражување за психичкото здравје во Франција открива огромно зголемување на бројот млади луѓе кои пројавиле депресија, а најверојатната причина е ковид-19 и ограничувањата...

Еден починат, регистрирани нови 109 ковид-случаи

Во последните 24 часа се направени 672 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19. Оздравени се 130 пациенти, а пријавено е едно починато...

Европската Агенција за лекарства одобри две верзии вакцини против омикрон сојот

vvakcinaАгенцијата за лекарства на Европската унија (ЕМА) денеска одобри верзии на вакцини против коронавирусот прилагодени на омикрон сортата, развиени од фармацевтските компании „BioNTech/Pfizer“ и...

СЗО: Ковид-19 останува глобална вонредна состојба

Светската здравствена организација денеска соопшти дека ковид-19 сè уште е глобална вонредна состојба, речиси две до две и пол години откако првпат беше прогласена. Комитетот...